Około 300 żołnierzy z 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej szkoli się w Orzyszu (woj. warmińsko-mazurskie).
- Do Orzysza wyruszyły dwie kompanie lekkiej piechoty. Wspólnie pracowaliśmy z naszymi żołnierzami przez rok. Teraz przyszedł czas podsumowania etapu szkolenia indywidualnego – mówi ppłk Krzysztof Rabek, dowódca 13. Batalionu Lekkiej Piechoty.
Terytorialsi - oprócz tzw. pętli taktycznej, czyli egzaminu zaplanowanego pod koniec szkolenia - mają zajęcia m.in. z łączności oraz medycyny taktycznej, które prowadzone są o różnych porach dnia i nocy.
Szkolenie potrwa do 30 września. Natomiast od października żołnierze wejdą w etap edukacji specjalistycznej, które przygotuje ich do pełnienia funkcji w ramach sekcji lekkiej piechoty (m.in. ratownika pola walki, sapera, strzelca wyborowego czy radiotelefonisty). Zaś szkolenia kandydatów do Terytorialnej Służby Wojskowej w 1. PBOT rozpoczną się 5 października i 24 listopada. Zainteresowani powinni zgłaszać się do Wojskowych Komend Uzupełnień w swojej okolicy.
Obecnie w Wojskach Obrony Terytorialnej służbę pełni 13,4 tys. żołnierzy, w tym 11,1 tys. ochotników oraz 2,3 tys. żołnierzy zawodowych. Plany powołań do służby zakładają, że do końca tego roku w strukturach WOT może służyć do 20 tys. żołnierzy. Tzw. "mapa drogowa" budowy formacji zakłada napływ ochotników na poziomie około 10 tys. rocznie. Oznacza to, że na koniec przyszłego roku w WOT służyć będzie do 30 tys. żołnierzy.
dorota.marianska@bialystokonline.pl