Wtedy w Krasnogrudzie na Sejneńszczyźnie zostanie otwarte Międzynarodowe Centrum Dialogu. Powstanie ono w rewitalizowanym dworze, który przed wojną należał do ciotek Czesława Miłosza. Placówkę będzie prowadziła Fundacja "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów". W Centrum będą organizowane wydarzenia służące międzynarodowemu dialogowi - warsztaty, spotkania, kursy.
Z kolei w Krakowie odbędzie się Festiwal Miłosza. Jednak najwięcej przewidzianych jest inicjatyw wydawniczych. Wydawnictwo Literackie przygotowuje kalendarium życia Miłosza, wznowienie "Spiżarni literackiej", a także pracę zbiorową "Poznawanie Miłosza 3". Z kolei Czytelnik wyda kolejne dwa tomy listów Miłosza i Giedroycia, a W.A.B. - książkę o relacjach noblisty z Jerzym Putramentem pt. "Gamma i Omega". Kolejne pozycje związane z jubileuszem to "Miłosz. Przewodnik Krytyki Politycznej" oraz album fotograficzny "Czesław Miłosz. Sceny z życia poety". To tylko niektóre propozycje.
Nie zabraknie też inicjatyw muzycznych. Aga Zaryan ma nagrać płytę z angielskimi przekładami wierszy Miłosza, a filharmonia w Gdańsku będzie realizowała projekt "Wiek Miłosza". Odbędzie się też wiele konferencji i spotkań poświęconych pisarzowi i jego twórczości.
Czesław Miłosz urodził się w Szetejniach koło Kowna. Szkolną i uniwersytecką młodość spędził w Wilnie, tam również debiutował jako poeta. Okupację niemiecką przetrwał w Warszawie. Po wojnie pracował w służbie dyplomatycznej PRL - w USA, i we Francji do roku 1951, kiedy to zwrócił się w Paryżu o azyl polityczny. W roku 1960 wyjechał do Kalifornii, gdzie przez dwadzieścia lat wykładał na uniwersytecie w Berkeley. Do roku 1989 publikował głównie w emigracyjnym wydawnictwie paryskiej "Kultury" i w Polsce poza cenzurą. Od roku 1989 mieszkał w Berkeley i w Krakowie. Zmarł 14 sierpnia 2004.
Szczegóły dotyczące Roku Miłosza znajdują się tutaj.