System działa sprawnie, kiedy pamięć nie jest zapchana
Wszystkie nowoczesne smartfony dają Ci sposobność dokładnej analizy pamięci. Z pomocą kilku przesunięć palca możesz się dowiedzieć, ile miejsca w systemie zajmują konkretne aplikacje i pliki oraz jak często ich używasz. Musisz zdać sobie sprawę z tego, że każda instalacja czy pobieranie danych zostawia po sobie ślad w pamięci podręcznej urządzenia, która powinna być regularnie czyszczona.
Mimo iż produkowane aktualnie smartfony mają wbudowaną funkcję sprawdzania pamięci i czyszczenia danych, to jeśli zależy Ci na najwyższej dokładności, zawsze możesz pobrać jedną z wielu przeznaczonych do tego aplikacji. Większość z nich jest dostępna w sklepie Google Play, z którego możesz korzystać, o ile masz konto w Google. A jeśli chcesz się z niego wylogować, instrukcje w tym zakresie znajdziesz na stronie https://komorkomat.pl/jak-wylogowac-sie-z-konta-google-na-telefonie.
Pamiętaj, że nadmiar filmów czy zdjęć możesz bez problemu przenieść na twardy dysk komputera lub np. do darmowej bądź płatnej chmury, w której będą one w pełni bezpieczne. Na samo działanie telefonu może mieć również wpływ to, jak go na co dzień używasz. Korzystaj tylko z ładowarki odpowiedniej dla posiadanego modelu i raz na jakiś czas restartuj urządzenie.
Twardy reset smartfona to ostateczność
Każdy korzysta ze swojego telefonu inaczej, jednak pierwsze oznaki spowolnienia systemu można zauważyć w większość przypadków mniej więcej po dwóch latach użytkowania. Nowoczesny smartfon potrafi działać nawet przez 5 lat, lecz nie zapominaj, że jest to elektronika i po jakimś czasie siłą rzeczy zauważalne są spadki płynności w działaniu systemu.
Przywrócenia do ustawień fabrycznych można dokonać samodzielnie bądź udać się w tej sprawie do profesjonalnego serwisu. Ale uwaga! Twardy reset sprawi, że wszystkie dane zapisane w pamięci urządzenia zostaną z niej bezpowrotnie usunięte. Nie zapomnij zrobić kopii najważniejszych plików przed podjęciem ostatecznej decyzji.
Czyszczenie pamięci podręcznej, usuwanie aplikacji czy przywracanie do ustawień fabrycznych to metody polecane zarówno w przypadku urządzeń z Androidem, jak i telefonów działających na bazie system iOS. W przypadku smartfonów warto działać od razu, kiedy zauważysz pierwsze spowolnienia. Właściwa konserwacja i systematyczne pozbywanie się zbędnych danych sprawi, że Twój telefon posłuży Ci jeszcze przez maksymalnie długi czas.
Może już pora na nowy telefon?
Nawet jeśli przyzwyczaiłeś się do swojego smartfona na tyle, że ciężko Ci się z nim rozstać, może się okazać, że nie ma już szans na przywrócenie go do pierwotnego stanu. W takiej sytuacji rozejrzyj się za nowym telefonem – odwiedź markety elektroniczne, komisy czy serwisy GSM w Białymstoku w poszukiwaniu modelu, który spełnia Twoje wymagania i odpowiada Twoim aktualnym możliwościom finansowym.
[ARTYKUŁ SPONSOROWANY]