Wszystko w ramach projektu "Lato w teatrze", który trwa od 3 sierpnia. Zakończy go finałowe widowisko "Wyprawa", które już w weekend, 15 i 16 sierpnia o godz. 18 będzie można bezpłatnie obejrzeć na deskach Węgierki.
Żmudne przygotowania trwają. Na dużej scenie ćwiczy mieszana grupa taneczno-scenograficzna. W foyer teatru aktor Dramatycznego Bernard Maciej Bania pracuje z grupą aktorską. - Każda grupa tworzy swoją rzecz, a zadanie reżysera polega na tym, by poprzez różne formy wyrazu stworzyć spójną całość - opowiada Ola Rostkowska z grupy dziennikarsko-promocyjnej.
Młodzi ludzie zaprosili dziennikarzy na konferencję prasową i opowiedzieli o swojej pracy. Przyznają, że na początku było ciężko. Przeszkadzała nieśmiałość, ale potem coraz bardziej się otwierali. - Każdy przyszedł tu z własnej woli, z dużą dozą energii i był gotowy na ciężką pracę - mówiła Ola. - Poświęciliśmy część naszych wakacji na kontakt z profesjonalistami.
- Cel warsztatów to przeżycie fajnej dwutygodniowej przygody nie ruszając się z miasta - dodaje Krzysztof Zemło, reżyser "Wyprawy". - To taki teatralny "Matrix". Naszym zadaniem jest wdrożenie tej młodzieży w poszczególne tematy związane ze sceniczną ekspresją. Wzięliśmy na tapetę różne techniki teatralne i okołoteatralne. Trudno jest przy tak szerokiej gamie środków zbudować jednorodne widowisko - tłumaczy. "Wyprawa" łączy bowiem elementy teatru tańca, formy ruchu, a opowiada o człowieczej wędrówce - w najróżniejszych wymiarach. - Tytuł nie jest przypadkowy. Po raz pierwszy wypłynęliśmy na ten ocean teatru. Zaczęliśmy poznawać siebie jako aktorów, tancerzy, scenografów i dziennikarzy - mówi Mateusz.
Podczas premiery uczestnicy warsztatów będą rozdawali gazetę, w której opisali wszystkie dni zajęć oraz przygotowali dowcipne limeryki o instruktorach. Ich dziełem (z niewielką pomocą fotografa Konrada Adama Mickiewicza) są też ulotki i plakat. Projekt to nie tylko spektakl. Towarzyszyć mu będą dwie wystawy plastyczno-fotograficzne w foyer teatru oraz w Chilli Pizza (dawna Desa na Rynku Kościuszki). Młodzież wykonała również maski, które będzie można obejrzeć w teatrze.
Warsztaty "Lato w mieście" organizowane są dzięki dofinansowaniu Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie oraz Podlaskiego Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku.