W niedzielę (23 czerwca) w Teatrze Dramatycznym zagrano ostatnie już w tym sezonie przedstawienia. Oficjalnie zakończył się sezon artystyczny 2023-2024. Instytucja ma za sobą trzy udane premiery spektakli: "Posprzątane", "Szwagierki" i "Małe zbrodnie małżeńskie". Rozpoczęto także przygotowania do najnowszej produkcji, czyli farsy "O co biega" - premiera już w nowym sezonie teatralnym.
- Za nami 157 spektakli, które obejrzało prawie 21 000 widzów, poza pokazami premierowymi. Sztandarowym naszym projektem są warsztaty teatralne, które organizujemy już od 2006 roku. Zajęcia dla dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych cieszą się naprawdę dużym zainteresowaniem i powodzeniem. Odbyło się 414 godzin zajęć, w których uczestniczyło łącznie 110 osób. Każde warsztaty zakończone zostały spektaklem - wymieniał podczas poniedziałkowej konferencji Dyrektor Teatru Dramatycznego, Piotr Półtorak.
"Kierunek Wschód"
Instytucja już po raz kolejny realizowała ministerialny projekt "Kierunek Wschód". O szczegółach opowiedziała Zastępczyni Dyrektora Teatru Dramatycznego - Martyna Zaniewska:
- W ubiegłym roku udało nam się zaprosić do Białegostoku znakomitych artystów z Białorusi, Ukrainy, Macedonii Północnej, Armenii oraz Litwy. Udało nam się także uzyskać dotację z Ministerstwa Kultury na kolejną edycję tego projektu - powiedziała Zaniewska.
VIII edycję festiwalu "Kierunek Wschód" zaplanowano w terminie 30 września-7 października. Szykuje się kilka niespodzianek, ale organizatorzy nie chcieli jeszcze zdradzać w tym temacie swoich sekretów. Wiadomo jednak, że podjęto próbę zaproszenia do naszego miasta zupełnie nowych zespołów.
Warsztaty dla nauczycieli "Teatr - Lubię to!"
Jak podkreślił aktor Marek Tyszkiewicz, wiele przedstawień, jakie oferuje Teatr Dramatyczny kierowanych jest do młodzieży szkolnej. Ta kategoria wiekowa potrzebuje jednak dodatkowej motywacji, aby odwiedzić instytucję i zainteresować się jej działalnością. Stąd właśnie pomysł na warsztaty skierowane do nauczycieli. Za nami V edycja warsztatów "Teatr - Lubię to!".
- To znakomite spotkanie, które wzbogaca też nas jako aktorów, którzy muszą przygotować te warsztaty, usystematyzować własną wiedzę i przekazać ją w dość treściwej formie dwudniowych warsztatów. Wiem, że ta praca i dzielenie się warsztatem aktorskim pomaga nauczycielom w prowadzeniu ich codziennych zajęć z młodzieżą - tłumaczy Tyszkiewicz.
Warsztaty miały wesprzeć pedagogów w prowadzeniu zajęć muzycznych, teatralnych, a nawet plastycznych. Nauczyciele mieli okazję poznać niekonwencjonalne rozwiązania warsztatowe do zastosowania w pracy z młodzieżą, które uatrakcyjnią ich szkolne zajęcia.
Dwuletni projekt "Scena za rzeką"
To trzeci z realizowanych w tym sezonie artystycznym projektów. Renowacja siedziby głównej Teatru Dramatycznego wciąż trwa:
- Obecnie trwają prace projektowe. Powstała nowa koncepcja. Do 21 września ma powstać już projekt, a do listopada projektanci mają uzyskać pozwolenie na budowę, na wprowadzenie tych zmian. W następnej kolejności zakładam, że będą kontynuowane prace budowlane już na nowym projekcie - opowiada Półtorak.
Żmudna procedura wymaga czasu. Dyrektor podtrzymuje, że na realizację projektu potrzeba będzie dwóch lat, a co za tym idzie - prace remontowe zakończone zostaną w 2026 roku.
Jak podkreśla Martyna Zaniewska, instytucja dysponuje także innymi przestrzeniami warsztatowymi: malarnią, stolarnią i ślusarnią, które również wymagają już modernizacji. Dyrekcja teatru postanowiła nie tracić czasu i rozpocząć już prace przygotowawcze do tego, aby pozyskać w przyszłości środki na kolejną inwestycję.
- Myślimy strategicznie o rozwoju Teatru Dramatycznego, dlatego też zaczęliśmy te prace i dzięki powstałej dokumentacji będziemy mogli pozyskiwać środki krajowe lub europejskie nie tylko na modernizację pracowni, ale tak naprawdę na przebudowę obiektu, która da nam nowe możliwości i pozwoli pracownikom na pracę w godziwych warunkach. - tłumaczy Zaniewska.
Zaplanowano także nową scenę, profesjonalną salę prób i przestrzenie gościnne dla artystów i twórców, którzy przyjeżdżają do Białegostoku i pracują w tej instytucji.
Nowości!
Zespół teatru pochwalił się przed nami także swoim najnowszym sukcesem. Mowa tu o dofinansowaniu, które udało się uzyskać z Narodowego Centrum Kultury w ramach programu "Kultura - interwencje". Pomysłodawcami tego projektu są Aneta Peszko i Patryk Ołdziejewski.
- Przed nami festiwal letni, w którym to wyjdziemy właśnie do Państwa, do naszej publiczności, do każdego widza. Spotkamy się pod naszym remontowanym teatrem. Będą to spotkania z aktorami, spektakl, koncert i piękny czas spędzony z nami - zapowiada Ołdziejewski.
Każdy miłośnik teatru powinien więc już teraz zapisać w swoim kalendarzu datę 7 września. Festiwal rozpocznie się z samego rana i potrwa do późnych godzin wieczornych. Szczegóły zostaną podane już wkrótce.
24@bialystokonline.pl