Idea budowy teatru w Białymstoku zrodziła się tuż po odzyskaniu niepodległości. Budynek Teatru Miejskiego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego został oddany do użytku w 1938 roku i to wówczas odbyła się pierwsza premiera. Oficjalnie historia instytucji liczona jest jednak od 1944 roku, dlatego właśnie w sobotni wieczór artyści, twórcy, pracownicy oraz przyjaciele teatru świętowali wspólnie jubileusz.
Jubileusz Teatru Dramatycznego
- Historia teatru sięga okresu przedwojennego, ale za oficjalny początek działalności teatru uznaje się rok 1944" - mówił podczas uroczystości dyrektor Piotr Półtorak.
Dodawał, że wtedy, 15 września, miała miejsca pierwsza powojenna premiera - spektakl "Uciekła mi przepióreczka".
- Teatr Dramatyczny to instytucja, z której powinniśmy być dumni. Chciałbym podziękować obecnym i byłym pracownikom za to, że stworzyli niepowtarzalną atmosferę - mówił Artur Kosicki, marszałek województwa podlaskiego.
Poinformował również, że zarząd województwa podjął decyzje o wprowadzeniu do budżetu na 2020 rok punktu dotyczącego przebudowy i rozbudowy Teatru Dramatycznego.
Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski podkreślał: - Teatr Dramatyczny jest miejscem, w którym bywam od kilkudziesięciu lat jako widz. Mam nadzieję, że teatr mimo swojej nazwy będzie też bawił i skłaniał do zadumy, a przede wszystkim zachęci do tego, byśmy tu przychodzili.
Dodawał, że liczba widzów w białostockim teatrze wyraźnie wzrosła.
Gala jubileuszowa była też okazja do uhonorowania artystów i pracowników Teatru. Prezydenckie Złote Medale za długoletnią, wzorową służbę i ministerialne odznaki Zasłużony dla Kultury Polskiej wręczali: Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski i wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski. Złote medale odebrali: Danuta Iwaniuk, Barbara Jaskurzyńska, Halina Krutul oraz Danuta Teresa Kuźmicz. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał odznaki Honorowe "Zasłużony dla Kultury Polskiej": Danucie Sacharczuk-Bach, Arlecie Janinie Półtorak, Jolancie Barbarze Skorochodzkiej, Antoninie Teresie Pawluczuk, Bernardowi Bani, Sławomirowi Popławskiemu oraz Piotrowi Adamowi Półtorakowi.
Wystawa, folder, premiera
Jubileuszowi towarzyszyło otwarcie wystawy i premiera folderu "75 lat Teatru Dramatycznego". W teatralnym foyer można było obejrzeć zdjęcia i dokumenty ze zbiorów Teatru Dramatycznego, Archiwum Państwowego w Białymstoku oraz Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Widzowie premierowego wieczoru otrzymali także publikację, z której dowiedzieli się o początkach historii białostockiej instytucji. Autorem artykułu jest dr Marek Kietliński - dyrektor Archiwum Państwowego w Białymstoku. W wydawnictwie można obejrzeć również fotografie, które digitalizowane są w ramach projektu "Archiwum cyfrowe Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku - etap II".
- Nasz teatr nie istnieje od dzisiaj, tylko od 75 lat, dlatego bardzo chciałbym podziękować tym pracownikom, którzy spędzili tu lata. Wiem, że jest dzisiaj z nami bardzo dużo osób: aktorów, pracowników sceny, administracji. Mam nadzieję, że się Państwo za nas nie wstydzą. Kontynuujemy to, co Państwo kiedyś zaczęliście. Mamy zaszczyt tworzyć to, co Państwo tworzyliście przez wiele lat. Dziękuję także widzom za to, że nasza praca nie idzie na marne. Przychodzicie Państwo na nasze spektakle. Przeżywacie wzruszenia, bawicie się. Bez Was nie byłoby nas - dziękował w imieniu aktorów - Sławomir Popławski.
Jubileusz 75-lecia zwieńczyła premiera spektaklu "Samobójca" w reżyserii Katarzyny Deszcz.
anna.d@bialystokonline.pl