Tańsze bilety na musical "Doktor Żywago" [WIDEO]

2018.09.13 09:35
Od 19 września w kasach Opery i Filharmonii Podlaskiej dostępne będą bilety za pół ceny na musical "Doktor Żywago". Promocja jest organizowana w ramach akcji "Polska zobacz więcej - weekend za pół ceny". Jest też gratka dla seniorów.
Tańsze bilety na musical "Doktor Żywago" [WIDEO]
Fot: Michał Heller/OiFP-ECS

Promocyjna cena biletów

W ramach akcji "Polska zobacz więcej - weekend za pół ceny" tańsze bilety będą dostępne na spektakle w dniach 5, 6, 7 października. Pula miejsc jest ograniczona.

Tańsze bilety mogą kupić też seniorzy. Wszystko w ramach akcji "60+ Kultura". To ukłon w stronę seniorów. W sobotę (29.09) o godz. 17.00 Opera zaprasza do foyer na koncert Kwartetu Dworskiego, a tuż po nim na kuratorskie oprowadzenie po wystawie "Współistnienie" malarstwa Zbigniewa Nowickiego. Wstęp na te wydarzenia jest bezpłatny. Na seniorów czeka także pula atrakcyjnych miejsc na spektakl "Doktor Żywago" w niedzielę (30.09). Bilety w promocyjnej cenie (30% rabatu) dostępne będą w kasach Opery od piątku (14.09) od godz. 16.00 (pula miejsc ograniczona).

Białostocki "Doktor Żywago"

"Doktor Żywago" z muzyką Lucy Simon, w reżyserii Jakuba Szydłowskiego, pod kierownictwem muzycznym Grzegorza Berniaka to jeden z najlepszych polskich musicali. Pełne emocji, ponadczasowe "love story" oczarowuje i porusza do głębi kolejne pokolenia.

Zawiłe losy tytułowego bohatera - lekarza, poety - Jurija Żywagi i jego ukochanej Lary Guichard rozgrywają się na tle historycznych przemian Rosji - od początku XX wieku, przez rewolucję lutową i październikową, wojnę domową, aż do lat trzydziestych XX wieku. W czasach okrucieństw i przemocy na niewyobrażalną wręcz skalę, kiedy traci się nadzieję na normalne życie, doświadcza się etycznego zezwierzęcenia i upadku wszelkich wartości, jedynym ratunkiem, który może nas utrzymać na powierzchni człowieczeństwa, okazuje się miłość. Spektakl znakomicie opisuje historię człowieka na tle burzliwej historii, jego walkę o godność i niezależność.



Amerykanie w hollywoodzkiej adaptacji dokonali rzeczy niezwykłej, jednak białostocka inscenizacja przeniosła dzieło w o wiele szerszy kontekst historyczny i nadała mu głębszy wymiar.

Lucy Simon, opisując muzycznie historię rosyjskiego lekarza-poety, zastosowała wiele cytatów z - klasycznej już - muzyki dwudziestowiecznych kompozytorów rosyjskich współczesnych nobliście Borysowi Pasternakowi, twórcy postaci Żywagi. Słychać tu echa stylu Rachmaninowa, Prokofiewa czy Szostakowicza. Instrumentacja autorstwa Krzysztofa Dombka udowadnia, że musical balansuje na pograniczu różnych światów: filmu w operze, opery w teatrze, teatru na scenie filharmonii, wszystko w jednym.

Wystawa "Współistnienie"

Wystawa "Współistnienie" Zbigniewa Nowickiego - malarza, rysownika, muzyka, autora tekstów, fotografa, autora filmów wideo, profesora nadzwyczajnego w Pracowni Semantyki Obrazu na Wydziale Malarstwa i Rysunku ASP w Łodzi - to okazja zapoznania się z twórczość malarską jednego z najciekawszych łódzkich artystów średniego pokolenia.

- Treści ujawniające się w obrazie układam w porządku podróży: z obszarów zewnętrznych coraz bardziej w głąb siebie - mówi Zbigniew Nowicki o swoim procesie twórczym. - W obszarze zewnętrznym uprawiam sztukę zaangażowaną na zasadzie infekcji systemu od wewnątrz. Często stosowaną przeze mnie strategią twórczą jest odwoływanie się do znanych kodów postrzeżeniowych. Interesują mnie tu dwa obszary: pierwszy to klisze związane z obrazami z historii sztuki (kultury wysokiej), drugi to kultura masowa. W swojej twórczości wykorzystuję symbolikę religii i popkultury. W obu sferach najistotniejsze są dla mnie ich wzajemne powiązania (występujące często w karykaturalnej formie), aspiracje związane z ofertami szczęścia oraz rywalizacja w zawłaszczaniu przestrzeni publicznej i wewnętrznej współczesnego człowieka.

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1368 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39