Dwójka przyjaciół postanowiła wyruszyć w rowerową podróż po magicznym polsko - białoruskim pograniczu. Niby banalna historia, ale zważywszy, że jeden jest Polakiem o białoruskich korzeniach, a drugi Białorusinem o polskim rodowodzie, a na wyjazd wyruszają rowerem typu tandem - sytuacja robi się ciekawa.
- Na starym, ale dobrym - bo już próbowaliśmy - tandemie będziemy przez kilka dni jechać przez Białoruś i Podlasie - mówi w trailerze zapowiadającym wyprawę Radek Dąbrowski. - Paszka pokaże coś mnie, ja coś jemu. Nie wiem, co chce mi pokazać Paszka, ale ja mu pokażę fajnych ludzi i fajne miejsca.
Młodzi ludzie chcą odnaleźć to, co łączy i dzieli oba narody, mieszkające od wieków na tej samej ziemi. Podczas swej wyprawy chcą rozmawiać z napotkanymi ludźmi o życiu, historii, śmierci i marzeniach, a wspólna jazda na tytułowym tandemie ma być katalizatorem rozmów i współpracy, ale także sytuacji konfliktowych. Rower może bowiem jechać tylko w jedną stronę, a wybór tego, który będzie trzymał ster, określi kierunek w którym pojadą. Z drugiej strony wspólna jazda może stać się także przyjemnością - "najpierw pedałuję ja, a ty podziwiasz krajobrazy, potem zamienimy się miejscami". Rower ma też umożliwić naszym bohaterom powrót do korzeni oraz szansę na pełniejsze doświadczenia wielokulturowości i piękna pogranicza - świat widziany zza szyby samochodu wygląda zawsze inaczej!
- Na pewno musimy jeszcze trochę poćwiczyć, zanim wyruszymy w tę trudną i nieznaną podróż - przyznaje Paszka. A Radek dodaje, że na tandemie najtrudniejsze są zakręty.
Spotkania ze zwykłymi ludźmi umożliwią uczestnikom projektu (miejmy nadzieję, że też i widzom) odkrycie tego, czym naprawdę jest pogranicze, jakie są jego wady, a jakie zalety, czy przyjaźń między dwoma narodami możliwa jest tylko między młodymi ludźmi, o podobnych, pokręconych przygranicznych losach? Czy zasadne jest rozdrapywanie ran przeszłości zamiast tworzenia nowego świata? Czy przypadkowo poznani ludzie zdecydują się na przejażdżkę z naszymi bohaterami? Jak ich przyjmą i jak zrozumieją sens takiego działania?
Premiera filmu przewidziana jest na jesień 2011 roku w kinie Forum Białostockiego Ośrodka Kultury. Trailer można obejrzeć tutaj.
Projekt "Podlaskie zwierciadła", w ramach którego powstaje produkcja, jest realizowany w ramach prospołecznego programu "Żubr budzi Podlasie". To druga po nowelowym filmie "Goście, czyli na wschodnich bezdrożach" inicjatywa kolektywu Podlasie Makes Me Happy wsparta finansowo przez program. Pozostałe tegoroczne projekty to: Międzynarodowe Zawody Łucznictwa Konnego Tatarów Polskich w Bohonikach, Capoeira - sztuka walki - styl tańca - rytm życia, Music 4 Buildings, Wendo - bezpieczne kobiety.