"Biała Czysta Kulturalna - rzeka dla mieszkańców" to pomysł na ożywienie rzeki Białej i jej okolic. W ramach projektu na rzece powstała mobilna tratwa złożona z modułów, która stała się sceną koncertową lub parkietem do tańca przy muzyce granej na żywo. Brzegi rzeki tworzą naturalną widownię. Projekt realizuje fundacja Teatr Latarnia.
Mazurki do tańca i relaks na trawie
Scena zlokalizowana jest na rzece Białej przy Galerii Jurowiecka. W piątkowy (30.06) wieczór zagrała w tym miejscu grupa Janusz Prusinowski Kompania. Z jednej strony jej muzycy kontynuują tradycje wiejskich muzykantów, z drugiej - czerpią inspiracje z awangardy i stawiają na improwizację. Rozpoznawalny styl Kompanii stanowi próbę odczytania najważniejszych elementów wiejskiej muzyki z centralnej Polski. To przede wszystkim mazurki – śpiewane, grane, sprawdzone setki razy w tańcu. W 2008 roku zespół wydał entuzjastycznie przyjętą płytę "Mazurki", w 2010 roku - "Serce", nagrodzone Folkowym Fonogramem Roku 2010 w konkursie Polskiego Radia, w roku 2013 Kompania nagrała zaś album zatytułowany "Po kolana w niebie", którego współwydawcą jest prestiżowe niemieckie wydawnictwo "Oriente".
Występ przyciągnął spore grono mieszkańców, którzy przyszli nie tylko posłuchać, ale też potańczyć przy skocznych dźwiękach. Wiele osób zajęło miejsca na leżakach ustawionych na brzegu rzeki. Gdy Mateusz Tymura (szef Teatru Latarnia) zachęcił do zejścia bliżej mobilnej sceny, duża grupa skorzystała z tego zaproszenia.
Trochę miejsca na tańce było na scenie, ale uczestnicy imprezy tańczyli też na trawie w pobliżu galerii. Inni usiedli na przyniesionych ze sobą kocach. Nie brakowało całych rodzin z małymi dziećmi, rowerzystów, ale też ciekawskich gapiów, których przyciągała energetyczna muzyka. W zabawie nie przeszkadzała wietrzna pogoda. Udało się zorganizować wydarzenie, które łączyło w sobie kulturę ludową, nowoczesność i kontakt z naturą.
Kultura nad Białą
Białostocki projekt otrzymał dofinansowanie w wysokości 50 tys. zł. Zajął 6. miejsce w finale konkursu Lech Starter. W ramach projektu nad Białą mają odbywać się koncerty, potańcówki, spotkania i kreatywne działania społeczno-kulturalne. Wystąpią także twórcy muzyki elektronicznej i eksperymentalnej. Zaplanowano również kilka seansów filmowych oraz spektakle. W sumie w planach jest kilkanaście wydarzeń kulturalnych.
Kolejne już w sobotę (1.07). O godz. 20.00 z magnetofonowych kaset do tańca zagra DOLBY. Wstęp wolny.
anna.d@bialystokonline.pl