Takich obiektów jest kilka w Polsce. Dwór myśliwski w Turośni odzyskał świetność

2022.07.15 15:26
Zakończył się remont zabytkowego dworu myśliwskiego w Turośni Kościelnej.
Takich obiektów jest kilka w Polsce. Dwór myśliwski w Turośni odzyskał świetność
Fot: WUOZ w Białymstoku

Zakończył się remont zabytkowego dworu myśliwskiego w Turośni Kościelnej. W jego ramach przeprowadzono rewitalizację pomieszczeń piwnicznych, zejścia do piwnicy, wnętrz, więźby dachowej, dachu oraz elewacji. Prace te wykonywano na podstawie pozwolenia konserwatorskiego. Już oficjalnie odebrała je wojewódzka konserwator zabytków.

- Dwór w Turośni Kościelnej jest już jednym z nielicznych, spotykanych w Polsce barokowych pawilonów z XVIII wieku, przejawia zarówno wartości artystyczne, jak i walory historyczne. Z konserwatorskiego punktu widzenia jest dobrze zachowany. Przedmiotowe prace przy zabytku pozwoliły na zabezpieczenie budynku oraz dostosowanie do bieżących potrzeb - mówi prof. Małgorzata Dajnowicz, podlaska wojewódzka konserwator zabytków.

Budynek ma być docelowo zaadaptowany na potrzeby Oddziału Muzeum Regionalnego, na jego piętrze znajdą się pomieszczenia administracyjne

Według ustaleń specjalistów z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytów w Białymstoku, dwór w Turośni zbudowano pod koniec lat 60. XVIII w., gdy właścicielem ziem turośniańskich był Wiktor Jan Zaleski – starosta borecki. Mężczyzna zadecydował o przebudowie dworu na styl późnego baroku. Po jego śmierci dobra przejęła jego bratanica. Dwór ten był jednym z najlepiej zachowanych w okolicy, jego bywalcami byli Ossolińscy – właściciele Turośni Kościelnej. Podczas pobytu brali udział w polowaniach, stąd też prawdopodobnie wzięła się nazwa dworu myśliwskiego.

Majątek przechodził w ręce kolejnych właścicieli, aż do lat 70. XX w. Wtedy został sprzedany Urzędowi Gminy. Wnętrze budynku zaadaptowano na Gminny Ośrodek Kultury, następnie Urząd Stanu Cywilnego. Obecnie znajdują się w nim pomieszczenia konferencyjno-biurowe.

Dwór myśliwski znajduje się w centralnej części dawnego ogrodu włoskiego. Murowany budynek powstał na planie prostokąta, jest przykryty dachem mansardowym. Wejście do dworu znajduje się od strony ul. Lipowej.

Obiekt od 1956 r. znajduje się w rejestrze zabytków województwa podlaskiego.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

1196 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39