Tak Teatr Dramatyczny w Białymstoku żegna 2023 rok. Nadszedł czas podsumowań

2023.12.28 14:29
W 2023 roku Teatr Dramatyczny w Białymstoku uzyskał środki na zrealizowanie siódmej edycji festiwalu "Kierunek Wschód", piątej edycji projektu "Teatr - Lubię to!" oraz na rozpoczęcie "Sceny za rzeką". Łączna kwota przedsięwzięć wyniosła 600 tys. zł.
Tak Teatr Dramatyczny w Białymstoku żegna 2023 rok. Nadszedł czas podsumowań
Fot: Daria Lickiewicz

Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku uzyskał w 2023 roku środki na zrealizowanie trzech projektów, a konkretnie "Teatr - Lubię to!", "Scena nad rzeką" oraz sztandarowy "Kierunek Wschód". Całkowita suma przyznanych środków na te przedsięwzięcia wyniosła 600 tys. zł, co stało się możliwe dzięki wsparciu finansowemu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz środkom z budżetu Województwa Podlaskiego.

"Kierunek Wschód" i "Teatr - Lubię to!" z kolejnymi edycjami

W bieżącym roku odbyła się już siódma edycja festiwalu "Kierunek Wschód", trwająca od 2 do 15 października. Uczestnicy festiwalu mieli okazję podziwiać występy teatrów z Armenii, Białorusi, Macedonii Północnej, Ukrainy i Litwy.

Teatr Dramatyczny w Białymstoku zrealizował również piątą edycję projektu "Teatr - Lubię to!". Jego uczestnicy, czyli nauczyciele i animatorzy kultury, brali udział w warsztatach obejmujących obszary pracy z młodzieżą ze specjalnymi potrzebami, kreacji w teatrze cieni, adaptacji tekstu oraz wyrażania emocji i uczuć poprzez gesty i mimikę. Teatr Dramatyczny w Białymstoku współpracował przy projekcie "Teatr - Lubię to!" z Fundacją Soclab przy ewaluacji i raporcie.

Ruszył projekt "Scena za rzeką"

W 2023 roku rozpoczął się również pierwszy etap realizacji projektu "Scena za rzeką", w którego ramach powstała dokumentacja techniczna nowego obiektu Teatru Dramatycznego w Białymstoku. Jest to dwuletni projekt, który został skonstruowany i opracowany już w ubiegłym roku. Na jego bazie udało się ogłosić przetarg, który wygrała firma Marcina Marczaka.

- To minimalistyczna bryła, która wtapia się w pierzeje ulicy Branickiego. Są to prostopadłościenne formy, które rozbudowują się w głąb działki. Oczywiście, kształt jest również bardzo uwarunkowany gabarytami nieruchomości i na zbyt dużo nie mogliśmy sobie pozwolić - podkreśla przewodniczący Podlaskiego Oddziału Izby Architektów Marcin Marczak.

Inspiracją dla budynku była biała teczka z logiem Teatru Dramatycznego, autorstwa prof. Andrzeja Strumiłły. Cała elewacja budynku zostanie pokryta czarnym refleksyjnym szkłem, mającym na celu odbijanie zieleni znajdującej się po drugiej stronie ulicy. Wnętrze obiektu obejmie strefę wejściową, sanitarną oraz salę widowiskową z mobilną widownią na 200 osób, którą można aranżować w różny sposób w zależności od charakteru przedstawienia czy wydarzenia. Dodatkowo dostępne będą pracownie plastyczne, krawieckie, garderoby, zaplecza socjalne, sale prób oraz pomieszczenia dla aktorów. Budynek będzie znajdował się przy ul. Branickiego 15.

Daria Lickiewicz
24@bialystokonline.pl

1755 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39