Tadeusz Truskolaski ponownie został prezesem Unii Metropolii Polskich

2024.06.19 09:11
Rada Fundacji Unii Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza wybrała zarząd na kolejną kadencję. Prezydent Białegostoku, Tadeusz Truskolaski, został ponownie mianowany na stanowisko prezesa zarządu. Rafał Trzaskowski objął funkcję przewodniczącego rady.
Tadeusz Truskolaski ponownie został prezesem Unii Metropolii Polskich
Fot: UM Białystok

Będzie prezesem przez kolejne 5 lat

Unia Metropolii Polskich koncentruje się na promowaniu rozwoju społeczno-gospodarczego oraz wzmacnianiu samorządności lokalnej. Organizacja ta angażuje się w propagowanie innowacyjnych praktyk zarządzania, wspiera samorządy oraz rozwój przedsiębiorczości. Poprzez bliską współpracę z organami państwowymi, a także z krajowymi i międzynarodowymi instytucjami, Unia Metropolii Polskich odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu polityki miejskiej. Jej działania przyczyniają się również do integracji miast w ramach europejskich struktur, wpływając na harmonijny rozwój i współpracę metropolii.

- To ogromny zaszczyt, że przez kolejne 5 lat będę pełnił funkcję prezesa zarządu fundacji Unii Metropolii Polskich – mówi prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski - Dziękuję prezydentkom i prezydentom miast unii za jednogłośny wybór. To znak, że moja dotychczasowa praca zyskała uznanie. To jednocześnie zobowiązanie do dalszego działania na rzecz rozwoju Unii, ale też starań o ważne dla nas sprawy samorządowe.

O czym mówiono?

We wtorek (18.06.) prezydenci miast zwrócili uwagę na konsultowaną właśnie ustawę o ochronie ludności i obronie cywilnej.

- Jesteśmy gotowi do współpracy. Chcemy, żeby samorząd był brany pod uwagę podczas prac rządu nad bezpieczeństwem naszych obywatelek i obywateli – powiedział Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy i właśnie, ponownie, wybrany Przewodniczący Rady Unii Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza.

Głównym tematem spotkania z mediami była przyszłość ochrony ludności w czasie pokoju i wojny oraz nowoczesne systemy wykrywania zagrożeń, ostrzegania i alarmowania, a także zasady użytkowania obiektów zbiorowej ochrony, organizacji obrony cywilnej i powoływania personelu.

– W Białymstoku mamy 182 budowle ochronne, które zabezpieczają ukrycie dla około 18 tysięcy osób. To zdecydowanie za mało. I żeby mogło się to zmienić potrzebujemy odpowiednich przepisów - przekazał Truskolaski.

Współpraca z rządem priorytetem

Podczas spotkania poruszono kilka kluczowych tematów, w tym kwestie dotyczące bezpieczeństwa oraz współpracy samorządów z rządem. Ponadto podjęto dyskusję na temat konieczności opracowania nowej ustawy regulującej finansowanie samorządów, co stało się jednym z głównych punktów obrad.

– Trzeba pamiętać, że tak zwany Polski Ład, program wprowadzony przez rząd premiera Mateusza Morawieckiego, nadal obowiązuje i wciąż demoluje finansowanie jednostek samorządowych, zmniejszając ich dochody własne. Nasze budżety nie wytrzymują obciążeń bieżącymi wydatkami. Stąd tak duża waga debaty, którą prowadzimy z ministrem finansów o nowej ustawie o dochodach samorządu terytorialnego. Przywróci ona samodzielność finansową samorządów, ale żeby uchwalić budżety na 2025 roku musimy ją opracować i wprowadzić do końca września br. – mówił Krzysztof Żuk, prezydent Lublina zasiadający także w Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu.

Kolejnym tematem był Krajowy Plan Odbudowy (KPO). Przypominamy, że cały czas trwają rozmowy na ten temat z rządem. - Jesteśmy w dialogu z ministerstwami, choć jeszcze nie uzyskaliśmy tego, co sobie założyliśmy. Mamy tu wspólny cel, by pieniądze z KPO nie przepadły, a jest mało czasu. – tłumaczyła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Redakcja MW
24@bialystokonline.pl
1236 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39