Sztuka ziemi na wsi i w lesie. Co stworzą artyści?

2019.09.13 13:34
9 artystów z Włoch i Polski przygotowuje swoje artystyczne instalacje. W Sokolu trwa rezydencja artystyczna "Wspomnienia i emocje lasu".
Sztuka ziemi na wsi i w lesie. Co stworzą artyści?
Fot: Centrum Produktu Lokalnego w Sokolu

Młodzi artyści, studenci i absolwenci szkół artystycznych, przygotowują projekty, których zarówno inspiracją, jak i narzędziem jest las - wszystko to, co można tam znaleźć.

Efekty ich pracy zostaną zaprezentowane już 14 września w czasie Święta Grzyba. Prace mogą podziwiać nie tylko grzybiarze. Warto tego dnia przyjechać do Sokola i zanurzyć się w leśne odstępy, by odkrywać wizje młodych artystów, którzy w większości po raz pierwszy mieli okazję przebywać w Puszczy Knyszyńskiej. Sami artyści tego dnia będą opowiadać i oprowadzać po swoich pracach.

Wspomnienia i emocje lasu

Temat rezydencji to "Wspomnienia i emocje lasu". Prace będą bazowały na specyfice terenu (site specific), co oznacza, że interwencja w krajobraz będzie przemyślana, uzgodniona z organizatorami i pasująca do konkretnego miejsca. Interakcja z otaczającym środowiskiem ma być podstawą podjętych działań i odnosić się do wszystkich aspektów jego tożsamości, od historii do architektury, od struktury przestrzennej do kultury.

Wydarzenie ma na celu promocję sztuki, środowiska, przyrody, kultury i krajobrazu. Realizacja rezydencji artystycznej land art ma być okazją do spotkania sztuki współczesnej z krajobrazem, w którym twórczość artystyczna staje się narzędziem poznania terytorium i momentem refleksji nad tematami zrównoważonego rozwoju i ekologii.

Czym jest sztuka ziemi?

Sztuka ziemi (inaczej land art) to działalność artystyczna, której obszarem działania (tłem, kontekstem czy tworzywem) jest przestrzeń ziemi, obszar środowiska naturalnego. Działania tego typu wiążą się z pewną ingerencją w pejzaż, przekształceniem jego fragmentu lub wykorzystaniem naturalnych procesów (erozja, czynniki atmosferyczne) dla stworzenia działania, obiektu o charakterze artystycznym.

Rezydencje artystów stały się nieodłącznym elementem wielu karier artystycznych. Odgrywają ważną rolę w ułatwianiu i stymulowaniu zdolności artystów do poruszania się po świecie. Rozwinęły się również w ważne elementy współczesnej sceny sztuki współczesnej łączącej lokalny świat ze światem sztuki. Artyści uczestniczący w programach rezydencji budują mosty między krajami i kulturami, przyczyniając się do różnorodności kulturowej.

Rezydencje artystów są nieocenionym uzupełnieniem krótkoterminowej wymiany kulturalnej, ponieważ pozwalają artystom lepiej zrozumieć ich społeczeństwa i kultury. Jednocześnie stwarzają możliwości wglądu w tło kulturowe własnego środowiska każdego z uczestniczących artystów. W konsekwencji wymiana artystyczna i kulturalna oraz współpraca poprzez programy rezydencji mogą zwiększyć zrozumienie między krajami i kulturami.

Organizatorem rezydencji jest Centrum Produktu Lokalnego w Sokolu, podlegające pod Gminny Ośrodek Kultury w Michałowie, instytucją partnerską jest Nadleśnictwo Żednia reprezentujące Lasy Państwowe.

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

Polecamy
Bielizna damska - sklep internetowy Dlazmyslow.pl
Bielizna damska - sklep internetowy Dlazmyslow.plul. Warszawska 43 lok. 404 (odbiór zamówień)
15-062 Białystok
www.dlazmyslow.pl

Więcej informacji
1583 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39