Pionierski projekt, który jest realizowany w Białymstoku, ma zainicjować edukację wizualną oraz wesprzeć animatorów i pedagogów prowadzących zajęcia z osobami niewidomymi w całej Polsce. Platforma isztuka.edu.pl jest bazą materiałów dydaktycznych, dostępnych przez internet.
- Malowidła naskalne i rzeźby egipskie, greckie i gotyckie świątynie, ikony i mozaiki bizantyjskie to jedynie kilka z przykładów, które otrzymały opis tekstowy i dźwiękowy - audiodeskrypcję. Uzupełnieniem do fotografii i audiodeskrypcji dzieł są analizy przybliżające kontekst kulturowy, technikę wykonania i przedstawiony temat. Materiały są tworzone przez osoby niewidome i widzące, historyków sztuki, artystów, audiodeskryptorów i edukatorów z Białegostoku, Wrocławia, Krakowa i Warszawy - informuje Tomasz Strzymiński z Fundacji Audiodeskrypcja.
Od teraz sztuka staje się dostępna dla wszystkich. Fundacja zamierza rozbudowywać witrynę. Chce stworzyć historię sztuki opowiedzianą dziełami artystów przemawiających do wzroku poprzez faktury, bryły, punkty i kreski, plamy barwne o różnym natężeniu światła i cienia, która za pomocą słów czy dźwięków będzie dostępna dla wszystkich.
Projekt został dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury, a jego realizację wsparły miasto Białystok oraz Urząd Marszałkowski.
anna.d@bialystokonline.pl