Szlachetna Paczka oraz Akademia Przyszłości są jednymi z najbardziej znanych akcji pomocowych. Inicjatywa jest organizowana od ponad 20 lat. Dzięki niej co roku osoby znajdujące się w trudnej sytuacji materialnej i życiowej mogą otrzymać wsparcie. Aby to się jednak udało, potrzebna jest pomoc wolontariuszy. To dzięki ich zaangażowaniu można dotrzeć do rodzin z Paczki, które potrzebują pomocy oraz do dzieci z Akademii, którym brakuje pewności siebie.
- Wolontariusze mają realny wpływ na życie konkretnych osób w potrzebie, uruchamiając tym samym zmianę w swojej lokalnej społeczności – mówi Joanna Sadzik, prezeska stowarzyszenia WIOSNA. - Nasz wolontariat to propozycja dla osób, które wierzą, że każdemu człowiekowi, bez względu na okoliczności, należy się szacunek i zaufanie. Dla osób, które nie potrafią przejść obojętnie obok trudnych historii rodzin czy dzieci i chcą pomagać mądrze.
Osoby, które chciałyby zgłosić się i zostać wolontariuszem Szlachetnej Paczki oraz Akademii Przyszłości wystarczy, że wypełnią krótki formularz dostępny na stronie www.superw.pl, odbędą rozmowę z lokalnym koordynatorem programu i wezmą udział w szkoleniu wdrożeniowym online, a na koniec podpiszą umowę.
Wolontariuszem może być każdy, kto chce pomóc. Bez względu na wiek i posiadane doświadczenie.
- Do wolontariatu w Szlachetnej Paczce dołączyłam, będąc jeszcze niepełnoletnia, w liceum. (…) Całe szczęście Paczka przewiduje takie sytuacje, proponując rolę tzw. Wolontariusza towarzyszącego. Jest on pomocnikiem Wolontariusza głównego, w którym wybiera się do Rodzin. Wcześniej szukałam różnych form pomocy, w których mogłabym dać trochę swojego wolnego czasu i pomóc w sposób bezpośredni, natomiast ze względu na wiek było to często ograniczone – dzieli się swoim doświadczeniem Teresa - wolontariuszka.
- Jestem Wolontariuszem w Szlachetnej Paczce od zeszłej edycji i znalazłem się w kręgu cudownych ludzi – z radością dodaje 80-letni Zbyszek.
Dlaczego warto?
Osoby, które już miały okazję spróbować swoich sił jako wolontariusze Szlachetnej Paczki podkreślają, że wiele się dzięki temu nauczyli:
- Wolontariat jest dla mnie tym, co mogę dać drugiemu człowiekowi. To czas, rozmowa, inne spojrzenie na sytuację. Wolontariat to coś, co każdy z nas może ofiarować bez dodatkowych zasobów. Pozwolił mi docenić to, co mam. Pomagam, bo czas, który daję innym, jest bezcenny, nie da się go przeliczyć. Pomagam. Nie tylko w Paczce, ale także w życiu codziennym – mówi jeden z wolontariuszy.
Zaangażowanie w tego typu akcjach jest też później dobrze postrzegana przez pracodawców. Poza tym wolontariusz ma też szanse sprawdzić swoje umiejętności np. pracy zespołowej.
- Aktywność wolontariacka to także znak dla pracodawcy, że dana osoba jest samodzielna, otwarta i proaktywna - mówi Joanna Gajda-Wróblewska, Kierowniczka Zespołu Projektów Społecznych w Banku BNP Paribas, Członkini Zarządu Fundacji BNP Paribas.
Jak się zgłaszać?
Osoby, które chciałyby zgłosić się i zostać wolontariuszem Szlachetnej Paczki oraz Akademii Przyszłości wystarczy, że wypełnią krótki formularz dostępny na stronie www.superw.pl, odbędą rozmowę z lokalnym koordynatorem programu i wezmą udział w szkoleniu wdrożeniowym, a na koniec podpiszą umowę. Każdy wolontariusz może liczyć na ogromne wsparcie nie tylko koordynatora, ale też doświadczonych kolegów i koleżanek.
justyna.f@bialystokonline.pl