Siódma edycja
Z inicjatywy burmistrza Choroszczy Roberta Wardzińskiego od 2015 r. realizowana jest nieodpłatna pomoc żywnościowa dla najbardziej potrzebujących mieszkańców gminy. Pomoc możliwa jest dzięki współpracy gminy z Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Choroszczy, Stowarzyszeniem "Chcę Żyć", a także Bankiem Żywności Suwałki-Białystok.
- W poprzedniej edycji realizacji programu, udało nam się pomóc 165 rodzinom, co przełożyło się na realną pomoc 349 osobom z terenu gminy Choroszcz – wylicza burmistrz. - Za nami też niebagatelna wartość pomocy blisko 75 ton przekazanych produktów spożywczych. Wierzymy, że obecna transza również przyczyni się do poprawienia komfortu życia naszych mieszkańców, którym nie wiedzie się najlepiej, i którzy naszej pomocy potrzebują – dodaje.
Oprócz jedzenia, mieszkańcy będą mogli skorzystać z warsztatów: kulinarnych, dietetycznych, edukacji ekonomicznej i niemarnowania żywności. Działania te mają na celu włączenie społeczne najbardziej potrzebujących. Jak informuje Urząd Miejski w Choroszczy, warsztaty będą się odbywać do września. Ze względu na aktualne obostrzenia nie mogą się odbyć w szerszym gronie mieszkańców, ale gdy rząd je złagodzi - urząd miejski rozpatrzy organizacje warsztatów na większą skalę.
Pierwsza transza
We wtorek (23.02) w remizie OSP w Choroszczy będzie miała miejsce pierwsza w tym roku transza nieodpłatnego dostarczania żywności najbardziej potrzebującym mieszkańcom gminy Choroszcz. Transze pomocy żywnościowej odbywać się będą co miesiąc – w sumie 7 razy. Pierwsza zostanie wydana 23 lutego, natomiast ostania 24 sierpnia.
Podczas pierwszej transzy, pomoc otrzyma 209 osób. Warto dodać, że z każdym miesiącem może ich być więcej ze względu na zmieniające się kryterium dochodowe.
Kwalifikacji osób dokonuje Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Choroszczy, ponieważ przyznanie nieodpłatnej pomocy żywnościowej, według zasad następuje na podstawie kryterium dochodowego. W obecnej edycji wynosi ono: 1542,20 zł – przypadające na osobę samotnie gospodarującą i 1161,60 zł – na osobę w rodzinie.
Co znajdzie się w paczkach?
Każda osoba otrzyma ponad 40 kg produktów spożywczych z długim terminem przydatności m.in.: warzywa i owoce (np. groszek z marchewką, fasolka po bretońsku, powidła śliwkowe, mus jabłkowy), makaron, ryż, kasza jęczmienna; nabiał (m.in. mleko UHT, ser podpuszczkowy), artykuły mięsne (np. szynka drobiowa, szynka wieprzowa, pasztet drobiowy), filety rybne w oleju. W paczkach żywnościowych znajdą się także: cukier, olej, koncentrat pomidorowy, herbatniki i miód.
Pomoc oferowana mieszkańcom gminy Choroszcz jest świadczona w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020 dotowanego z Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym.
malwina.witkowska@bialystokonline.pl