"Program szczepień ochronnych przeciwko grypie dla mieszkańców Białegostoku po 60. roku życia na lata 2017-2020", to inicjatywa władz miasta, przed wakacjami przyjęta przez radnych. Wcześniej natomiast zaakceptowana przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.
Właśnie rozstrzygnięto przetarg na placówki, które program będą realizować. Jest ich 7:
- NZOZ Podlaskie Centrum Medyczne PW Jard (ul. Transportowa 4)
- Lekarska Specjalistyczna Spółdzielnia Pracy „Eskulap” (ul. Nowy Świat 11 c)
- NZOZLekarzy Specjalistów Medycyny Rodzinnej i Ogólnej Domesticus sp.p. (ul. Storczykowa 5)
- NZOZ „Poradnia Rodzinna” Agnieszka Gosk (ul. ks. St. Andrukiewicza 4 lok. 3U)
- Villa Med. Sp. Z.o.o (ul. Miłosna 24)
- Samodzielny Szpital Miejski im. PCK (ul. Sienkiewicza 79)
- Michalska – Spółka Partnerska Lekarzy NZOZ „Zdrowie” Przychodnia na Mieszka Sp.p (ul. Mieszka I 8c lok. 15)
Do zadań wyłonionych podmiotów, prócz samych szczepień, będzie należeć także edukacja, sprawdzanie stanu zdrowia osób chętnych do zaszczepienia, a także przygotowanie rejestru i ankiet satysfakcji.
W 2017 roku miasto przeznaczyło 150 tys. zł na ten cel. Ta kwota wystarczy na zaszczepienie 3287 osób. Podobnie ma to wyglądać w latach następnych. Jednak to i tak niewielka liczba, biorąc pod uwagę, że w Białymstoku jest około 70 tys. seniorów.
Szczepienia będą odbywały się między wrześniem a listopadem, czyli na początku sezonu epidemiologicznego. O przyjęciu do programu będzie decydować kolejność zgłoszeń. Skorzystać z niego będą mogły osoby, u których nie ma przeciwwskazań do realizacji szczepień.
- To był postulat, który wynikał ze środowisk senioralnych. Szczepionki oczywiście nie dają 100% gwarancji, ale w znacznym stopniu zmniejszają zachorowalność, a jeśli ktoś już zachoruje, to wówczas grypa przebiega łagodniej – mówi prezydent Tadeusz Truskolaski.
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl