Święto Wszystkich Świętych i ekologia? To powinno iść w parze

2024.10.09 12:00
Unia Metropolii Polskich, Polska Rada Ekumeniczna i Inicjatywa Społeczna (Nie)zapomniane cmentarze apelują o ekologiczną refleksję podczas Wszystkich Świętych.
Święto Wszystkich Świętych i ekologia? To powinno iść w parze
Fot: www.bialystok.pl
Od lewej: bp Andrzej Malicki, dr. hab. Agnieszka Piskorz-Ryń, prezydent Tadeusz Truskolaski

Miliony Polaków 1 i 2 listopada odwiedzają cmentarze, aby oddać hołd swoim bliskim, którzy odeszli. Przynosząc kwiaty, zapalając znicze i porządkując nagrobki wyrażamy swoją pamięć o nich i szacunek. Coraz częściej pojawia się jednak pytanie – czy sposób, w jaki to robimy, jest przyjazny dla środowiska? Każdego roku cmentarze zostają pokryte tonami sztucznych ozdób i wypalonych zniczy, które wkrótce zamieniają się w trudne do przetworzenia odpady. Plastik, sztuczne kwiaty i parafina z lampionów uwalniają szkodliwe substancje, co nie służy ani naturze, ani nam samym.

Bardziej świadome wybory podczas obchodów Wszystkich Swiętych - to możliwe

W odpowiedzi na te wyzwania Unia Metropolii Polskich, Polska Rada Ekumeniczna oraz Inicjatywa społeczna (Nie)zapomniane cmentarze wydały wspólny apel „Szacunek dla zmarłych i natury”, który zachęca do bardziej świadomych i zrównoważonych wyborów podczas obchodów Wszystkich Świętych. Celem tej inicjatywy jest uświadomienie społeczeństwu, że pamięć o zmarłych można wyrazić w sposób ekologiczny ograniczając liczbę odpadów i dbając o porządek na cmentarzach.

– Troska o środowisko powinna być integralną częścią naszego codziennego życia, a cmentarze nie są tutaj wyjątkiem. Wprowadzanie zasad selektywnej zbiórki odpadów, ograniczanie liczby plastikowych zniczy i sztucznych kwiatów oraz promowanie naturalnych form dekoracji nagrobków to kroki, które pozwolą nam uczcić pamięć bliskich, dbając jednocześnie o planetę. Działania proekologiczne muszą stać się nieodłącznym elementem przyszłości cmentarzy – mówi Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku i prezes Unii Metropolii Polskich.

Pamięć o zmarłych i troska o środowisko

– Pamięć o zmarłych i troska o środowisko mogą iść w parze – dodaje dr hab. Agnieszka Piskorz-Ryń, pomysłodawczyni apelu i członkini Inicjatywy społecznej (Nie)zapomniane cmentarze. – Inicjatywa zrzesza m.in. historyków, społeczników, którzy dbają o opuszczone cmentarze oraz ekspertów, którzy przygotowali społeczny projekt prawa pogrzebowego. My wszyscy promujemy ekologiczne formy upamiętnienia. Zamiast nadmiaru zniczy i sztucznych kwiatów zachęcamy do symbolicznego znicza i naturalnej wiązanki. Plastikowe ozdoby szybko stają się nieprzetwarzalnymi odpadami, co szczególnie widać po 1 listopada. Pokazuje to raport „Miejskie nekropolie. Diagnoza sytuacji i wyzwań dotyczących cmentarzy komunalnych w miastach Unii Metropolii Polskich”, który rzuca światło na ważne kwestie związane z funkcjonowaniem miejsc spoczynku.

Co możemy zrobić, by uczcić pamięć bliskich dbając o środowisko?

- Zapal jedną lampkę – nie potrzeba wielu zniczy, aby wyrazić szacunek.
- Wybierz naturalne dekoracje– gałązki, suszone kwiaty czy owoce jesieni są piękne i ekologiczne.
- Zrób stroik samodzielnie – używaj naturalnych materiałów, unikaj plastiku.
- Wybieraj szklane znicze lub stwórz własny z wosku pszczelego lub sojowego.
- Segreguj odpady – zwracaj uwagę, gdzie wyrzucasz wypalone znicze i sztuczne kwiaty.
- Oszczędności przeznacz na wsparcie potrzebujących – zamiast na kolejne dekoracje, przekaż fundusze na fundację czy lokalne hospicjum

Autorzy apelu zachęcają, aby te najbliższe Święta stały się początkiem zmian w codziennych nawykach. Każdy może uczcić pamięć zmarłych jednocześnie dbając o środowisko, które pozostawimy przyszłym pokoleniom.

– Pamięć o zmarłych jest ważna, bo jako chrześcijanie wierzymy, że łączy nas z nimi nie tylko przeszłość, ale też przyszłość, będziemy z nimi dzielili wieczność. Ważne jednak jest też to, w jakich warunkach będą żyły przyszłe pokolenia – mówi bp Andrzej Malicki, prezes Polskiej Rady Ekumenicznej. – Potrzebujemy zadbać o naszą planetę, szczególnie, gdy doświadczamy konsekwencji zmian klimatycznych. Dlatego zachęcamy, aby wspominać zmarłych w sposób, który jest przyjazny naszej planecie, a tym samym i przyszłym pokoleniom.

MZ
24@bialystokonline.pl

1657 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39