Święto Przemienienia Pańskiego. Tysiące wiernych na Górze Grabarce

2019.08.19 13:21
W poniedziałek (19.08) odbywa się Święto Przemienienia Pańskiego na Górze Grabarce. Uznaje się je za jedno z ważniejszych świąt prawosławnych.
Święto Przemienienia Pańskiego. Tysiące wiernych na Górze Grabarce
Fot: wrotapodlasia.pl/ A.Matyszczyk/knyszynska.eu.

Święto Przemieniania Pańskiego na Górze Grabarce

W poniedziałek na Górze Grabarce trwają obchody Święta Przemieniania Pańskiego – bardzo ważnego dla wyznawców prawosławia. Co roku przybywa tu tysiące pielgrzymów z całego kraju, tak jest i w tym roku. Wierni przynoszą ze sobą drewniane krzyże z podziękowaniami oraz intencjami.

Uroczystościom na Górze Grabarce przewodniczy zwierzchnik Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego (PAKP) metropolita Sawa. Towarzyszą mu hierarchowie nie tylko z całej Polski, ale i zagranicy. Do uczestników wydarzenia list skierował nawet premier Mateusz Morawiecki. Odczyta go zaś Minister Edukacji Narodowej – Dariusz Piontkowski. W uroczystościach uczestniczy wiele znanych osobistości.

Wierni są obecni na Grabarce przez cały weekend. Jak podaje podlaska policja, w kulminacyjnym momencie było około 10-12 tys. wiernych.

Wszyscy uczestnicy uroczystości mogą otrzymać bezpłatnie publikację wydaną rzez Fundację Hagia Marina z dofinansowaniem z budżetu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.: "Dziedzictwo Podlasia: Święta Góra Grabarka – historia sanktuarium wraz z tekstem Świętej Liturgii". Ci, którzy chcieliby ją przeczytać mogą ją pobrać bezpłatnie online.

Góra Grabarka, czyli "Góra Krzyży"

Święto Przemienienia Pańskiego jest jednym z 12 wielkich świąt. Ustanowiono je już w IV wieku. Obecnie wierni często obchodzą je właśnie na Świętej Górze Grabarce, która zasłynęła w 1710 r. Wówczas w naszym regionie szalała cholera. Pewnemu starcowi objawione zostało, iż pomoc można znaleźć na pobliskim wzgórzu, gdzie udał się wraz z innymi niosąc ze sobą krzyże. Tam ludzie obmywali się i pili wodę ze źródełka. Jak wynika z kroniki parafii w Siemiatyczach wówczas uratowało się od choroby około 10 tys. ludzi. Wierni dziękując Bogu za ten cud zostawili na Górze Grabarce drewnianą kapliczkę Przemienienia Pańskiego. Od kilkuset lat ludzie przychodzą tu modlić się w różnych intencjach oraz dziękować za okazane łaski i pomoc. W 1947 r. na Świętej Górze powstał prawo­sławny żeński klasztor Świętych Marty i Marii. Od tej pory historia Góry jest nieodłączna od dziejów klasztoru. Siostry modlą się i opie­kują się tym miejscem. W 1990 r. drewniana kapliczka spłonęła, 8 lat później wyświęcono nową - murowaną, która stoi do dziś.

W 2000 podczas święta Przemienienia Pańskiego, na Górze Grabarce miały miejsce centralne prawosławne obchody jubileuszu dwóch tysięcy lat chrześcijaństwa. Wówczas monaster został obdarowany wykonaną na Górze Atos kopią Iwierskiej Ikony Bogurodzicy. Wyjątkowy podarunek umieszczono w głównej świątyni monasterskiej w specjalnym kiocie jako jedna z głównych świętości klasztoru.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl
1262 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39