Od środy (17.08) trwają obchody ku czci Przemienienia Pańskiego na Świętej Górze Grabarce. Główne uroczystości odbywają się w piątek z liturgią przy ołtarzu polowym odprawianą przez zwierzchnika Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego metropolitę Sawę.
Święto Przemienienia Pańskiego jest jednym z dwunastu świąt w wierze prawosławnej, które upamiętnia objawienie się Chrystusa na górze Tabor. Rokrocznie do Grabarki przybywają tłumy pielgrzymów, z różnymi intencjami i podziękowaniami, którzy mają ze sobą drewniane krzyże.
"Góra Krzyży", czyli Góra Grabarka.
Święto Przemienienia Pańskiego obchodzi się głównie na Świętej górze Grabarce. Dlaczego właśnie tu? Góra ta zasłynęła w 1710 r., kiedy w okolicy szalała cholera. Wówczas starszy mężczyzna dostał objawienia, podczas którego dowiedział się, że pomoc może znaleźć na pobliskim wzgórzu. Udał się tam zabierając ze sobą krzyże. Na miejscu ludzie pili wodę ze źródełka i obmywali się. W kronice parafii w Siemiatyczach widnieje informacja, że wówczas od choroby uratowało się około 10 tys. osób. Wierni chcąc podziękować Bogu, postawili na Górze kapliczkę Przemienienia Pańskiego. Kilkadziesiąt lat temu wybudowano w tym miejscu także klasztor Świętych Marty i Marii. Mieszkające w nim siostry opiekują się kapliczką. Obecnie można odwiedzać tę wymurowaną, gdyż drewniana w 1990 r. spłonęła.
W 2000 r. w trakcie święta Przemienienia Pańskiego, na Górze Grabarce odbyły się prawosławne obchody dwóch tysięcy lat chrześcijaństwa. Monaster został wtedy obdarowany kopią Iwierskiej Ikony Bogurodzicy wykonaną na Górze Atos. Kopia znajduje się teraz w głównej świątyni monasterskiej w specjalnym kiocie jako jedna z głównych świętości klasztoru.
justyna.f@bialystokonline.pl