Dzień Wszystkich Świętych przypada w kościele katolickim 1 listopada. Jest to wyjątkowa data. Bowiem ma ona przypominać, że wszyscy ludzie mogą zostać zbawieni. Często jednak 1 listopada mylony jest ze Świętem Zmarłych.
1 listopada jest dniem zadumy i refleksji nad śmiercią i odchodzeniem. Kościół katolicki traktuje to święto jako wyraz wiary w obcowanie świętych i powszechne powołanie do świętości.
Polacy w Dniu Wszystkich Świętych tłumnie odwiedzają groby swoich bliskich. Zapalają znicze, kładą kwiaty, modlą się. Również 2 listopada, czyli w Dzień Zaduszny (zwany także Zaduszkami) katolicy łacińscy oraz wielu innych chrześcijan wybierają się na cmentarze, by wspominać swoich zmarłych bliskich. Z tymi świętami związany jest ogień – symbol pamięci, wdzięczności, modlitwy.
Przez te dwa dni na cmentarzach, szczególnie tych zabytkowych, prowadzone są kwesty na rzecz renowacji starych i zniszczonych pomników i nagrobków. W tym czasie można również wziąć udział w różnego rodzaju spotkaniach śpiewaczych pieśni pogrzebowych czy zaduszkowych koncertach.
Dzień 1 listopada jest dniem wolnym od pracy, nie działają wówczas także sklepy, urzędy czy instytucje.
anna.kulikowska@bialystokonline.pl