17 listopada przypada Światowy Dzień Wcześniaka. W związku z tym w naszym mieście odbędzie się kilka wydarzeń zorganizowanych przez Fundację Mali Wojownicy. Będą one nie tylko skierowane do wcześniaków i ich bliskich, ale też do pozostałych mieszkańców miasta.
- Jak co roku zapraszamy też wszystkich do wsparcia akcji #filoetowidlawcześniaków, która polega na zrobieniu zdjęcia z fioletowymi akcentami i umieszczeniu w mediach społecznościowych, z naszym hasztagiem, w dniu 17 listopada. Zdjęcia nadesłane na nasz adres e-mail fundacjamlaiwojownicy@gmail.com zostaną zaprezentowane w naszych mediach społecznościowych. Co roku w tej akcji wspierającej rodziny dzieci przedwcześnie urodzonych biorą udział rodziny wcześniaków, nasi sympatycy, grupy przedszkolne, klasy szkolne oraz środowiska harcerskie – informuje Kinga Dobek z Fundacji Mali Wojownicy.
17 listopada po raz drugi odbędzie się Fioletowy Spacer. Do udziału w nim zaproszone są rodziny dzieci przedwcześnie urodzonych oraz placówki oświatowe. Uczestnicy wyruszą o godz. 10.00 ze skweru im. ks. H. Szlegiera (od strony ul. Mickiewicza) i będą podążać wokół stawu. Maszerujący będą mieli ze sobą balony oraz transparenty wspierające rodziny wcześniaków.
Tego samego dnia rodzice dzieci, które zbyt wcześnie się urodziły, będą mieli możliwość skorzystania z konsultacji pielęgnacji neurorozwojowej i chustowania.
19 listopada organizowane jest Spotkanie Rodzin Wcześniaków w siedzibie Fundacji Mali Wojownicy w budynku przy ul. Mickiewicza 50 w Białymstoku. W godzinach 10.00–13.00 odbędą się m.in.: zajęcia animacyjne dla maluchów do 3 roku życia, zajęcia plastyczne, zabawy sensoryczne, sesje fotograficzne, konsultacje ze specjalistami z dziedzin fizjoterapii oraz neurologopedii.
Z kolei 26 listopada odbędzie się V Konferencja dla zawodów medycznych na temat rozwoju wcześniaków. Współorganizatorem jest Wydział Nauk o Zdrowie UM w Białymstoku. Konferencja skierowana jest m.in. do lekarzy, położnych, pielęgniarek, fizjoterapeutów i innych zawodów medycznych oraz studentów tych kierunków. Poruszone zostaną tematy m.in. dotyczące powikłań dzieci przedwcześnie urodzonych z zakresu mowy, ruchu ale też pierwszych objawów zaburzeń ze spektrum autyzmu.
Już teraz trwa zbiórka darów dla oddziałów neonatologicznych białostockich szpitali - Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego i Szpitala Wojewódzkiego, w której zbierane m.in. ubranka w rozmiarach 44 - 50, emolienty, pieluszki tetrowe i flanelowe, kocyki.
justyna.f@bialystokonline.pl