W sobotę, 29 października na całym świecie obchodzony jest Dzień Udaru Mózgu. Z tej okazji Fundacja Udaru Mózgu ogłosiła Manifest Udarowy - wieloaspektowy dokument zawierający postulaty działań, które mogą doprowadzić do zmniejszenia liczby udarów i poprawy opieki nad osobami, które ich doświadczyły.
- Średnio co osiem minut dochodzi w Polsce do udaru mózgu. Każdego roku choroba dotyka między 60 a 70 tysięcy osób. Udar mózgu jest drugą przyczyną śmierci osób powyżej 60 roku życia, a piątą w grupie wiekowej od 15 do 59 lat. Odpowiednia profilaktyka i prawidłowe leczenie mogą doprowadzić do spadku liczby udarów oraz ograniczenia ich dramatycznych dla zdrowia skutków. Prawidłowa opieka nad pacjentami po udarze może także zwiększyć
liczbę osób, które wracają do zdrowia i polepszyć jakość życia tych, które stały się niesprawne - powiedział dr n. med. Aleksander Niewodniczy, członek Rady Fundacji Udaru Mózgu.
Manifest Udarowy postuluje budowanie i rozwój społecznej świadomości ryzyka udaru. jego autorzy zwracają również uwagę na istotną rolę profilaktyki obejmującej leczenie nadciśnienia, migotania przedsionków, cukrzycy oraz innych schorzeń mogących prowadzić do udaru, a także na poprawę stylu życia, w tym prawidłową dietę i aktywność fizyczną. Manifest zawiera również postulaty poprawy terapii udarów.
29 października odbędzie się czwarta edycja Światowego Dnia Udaru Mózgu. Hasłem tegorocznych obchodów Dnia Udaru jest "1 na 6". Oznacza ono, że jedna na sześć osób żyjących obecnie na świecie zachoruje na udar mózgu.