"Stop pandemii. Bezpieczeństwo i higiena pracy chroni i ratuje życie" - to temat tegorocznego Dnia Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy, ogłoszony przez MOP.
Jak podaje Centralny Instytut Ochrony Pracy, zmiana tematu, który wcześniej miał dotyczyć przemocy w pracy, to odpowiedź na kryzys światowy wywołany pandemią oraz obawy związane z ciągłym wzrostem liczby zakażeń COVID-19 w niektórych częściach świata.
Międzynarodowa Organizacja Pracy zaznacza i podkreśla potrzebę podejmowania specjalnych środków w celu ochrony milionów pracowników, którzy w walce z pandemią koronawirusa codziennie ryzykują własne zdrowie.
W Polsce pracodawcy są zobowiązani m.in. do zapewnienia osobom pracującym stacjonarnie maseczek, rękawiczek jednorazowych i środków do dezynfekcji rąk. Muszą też zorganizować pracę tak, aby odległość między stanowiskami wynosiła co najmniej 1,5 m.
W tym szczególnym okresie MOP zwraca również uwagę na wykorzystywanie na szeroką skalę pracy zdalnej, która z jednej strony oferuje pracownikom możliwość wypełniania obowiązków służbowych, z drugiej jednak strony nie powinna zaburzać równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, umożliwiając realizowanie innych zajęć, takich jak np. opieka nad dziećmi, osobami chorymi oraz starszymi.
Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy został ustanowiony w 2003 r. przez Międzynarodową Organizację Pracy.
24@bialystokonline.pl