Suwałki. Nowy herb nie wszystkim się podoba

2020.01.13 07:56
Po wątpliwościach, jakie zostały zgłoszone do projektu nowego herbu Suwałk, będzie potrzebna zmiana zaproponowanej koncepcji, przynajmniej w kilku szczegółach.
Suwałki. Nowy herb nie wszystkim się podoba
Fot: UM Suwałki

Trzeba było zrobić porządek

W zeszłym tygodniu w Urzędzie Miejskim w Suwałkach odbyło się spotkanie poświęcone nowemu herbowi Miasta Suwałki, w którym udział wzięli heraldycy, autorzy wzoru insygniów miejskich, radni Rady Miejskiej w Suwałkach, lokalni historycy oraz osoby zgłaszające merytoryczne uwagi do nowego projektu herbu. Omówiono pełną genezę powstania nowego wzoru herbu, nieprawidłowości i błędy w obecnym herbie oraz wyjaśniono konieczność jego zmiany. Spotkanie zakończyło się wnioskami w zakresie wprowadzenia korekt do nowego wzoru wynikłych z przeprowadzonej dyskusji.

- Herb, który jest wszystkim znany, którym posługujemy się na co dzień, nie uzyskał pozytywnej opinii Komisji Heraldycznej w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. Począwszy od 2001 roku trzykrotnie staraliśmy się uzyskać taką opinię. W związku z obchodami 300-lecia istnienia Miasta Suwałki nadszedł czas, by uporządkować tę sprawę – powiedział Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk. – Nowa propozycja herbu przygotowana przez uznanych heraldyków spotkała się z uwagami i zastrzeżeniami. Dlatego postanowiłem zorganizować spotkanie. Chciałbym wysłuchać opinii osób, które dysponują wiedzą specjalistyczną – podkreślił Czesław Renkiewicz, zaznaczając, że spotkanie jest po to, by znaleźć porozumienie oraz przekonanie o tym, że herb będzie łączył mieszkańców Suwałk.

Robert Fidura uznany heraldyk, autor wielu herbów polskich miast, osoba, która opracowała graficznie nowy herb Suwałk, omówił genezę projektu oraz zasady heraldyczne związane z opracowywaniem herbów. Zwrócił szczególną uwagę na to, że w przypadku kolejnych zmian – by uzyskać pozytywną opinię komisji heraldycznej – możliwe są korekty polegające na wyglądzie szat patronów miasta, "odmłodzeniu" i zmiany wyglądu twarzy, zmianie wizerunku psa oraz lekkiej korekcie trzech wzgórz.

- Herb prawnie musi być zmieniony. Ten obecnie stosowany nie może być używany na żadnym z symboli, gdyż nie będzie on nigdy zatwierdzony przez komisję heraldyczną działającą w ministerstwie – podkreślił Robert Fidura.

Będą korekty

W wyniku dyskusji, w której udział wzięli: Sławomir Filipowicz, ks. moderator Jarema Sykulski oraz radni: Wojciech Pająk, Jacek Roszkowski, Zbigniew De Mezer, Kamil Lauryn i Jacek Niedźwiedzki, uzgodniono, że należy nanieść korekty na nowy projekt herbu, tak by był on akceptowany społecznie oraz przez Radę Miejską, która ostatecznie go zatwierdzi.

W spotkaniu, oprócz radnych, udział wzięli również: Zdzisław Przełomiec, Bogdan Bezdziecki, Tadeusz Czerwiecki, Kamil Klimek, Anna Gawlińska, Krystyna Gwiazdowska, Andrzej Turowski, Karol Korneluk.

Nowa propozycja wyglądu herbu zostanie przedstawiona w ciągu kilku tygodni.

Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl

1610 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39