W ramach Europejskich Dni Archeologii 2022 Klasztor Męski Zwiastowania NMP w Supraślu w niedzielę (19.06) organizuje panel multimedialny "Supraskie katakumby – historia i przyszłość". Jest to okazja, by zobaczyć zabytek i dowiedzieć się o nim nieco więcej.
W niedzielę odbędzie się panel multimedialny "Supraskie katakumby – historia i przyszłość". Wydarzenie jest organizowane przez Klasztor Męski Zwiastowania NMP w Supraślu, a udział w nim wezmą także przedstawiciele podlaskich uczelni.
Podczas panelu można będzie bliżej poznać ten unikatowy element dziedzictwa kulturowego, który przez ostatnie lata został nieco zapomniany. Zainteresowani będą mogli dowiedzieć się więcej o badaniach oraz pracach podjętych przy katakumbach w ramach współpracy nawiązanej przez Klasztor oraz Politechnikę Białostocką, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, Chrześcijańską Akademię Teologiczną w Warszawie i Akademię Supraską. Zaprezentowane zostaną również plany zabezpieczenia katakumb i ich udostępnienia zwiedzającym.
Panel odbędzie się w niedzielę, początek będzie o godz. 11.00 w auli Akademii Supraskiej przy ul. Klasztornej 1 w Supraślu. Podczas wydarzenia zaplanowano następujące prezentacje:
- Oddawanie czci zmarłym – ihumen dr Pantelejmon (Karczewski);
- Archeologiczne zagadki supraskich katakumb – dr hab. Maciej Karczewski, prof. UwB;
- Co możemy wyczytać z kości? – dr hab. Iwona Ptaszyńska-Sarosiek, prof. UMB;
- Katakumby okiem konstruktora – dr hab. Janusz Krentowski, prof. PB;
- Jak zachować i udostępnić katakumby? – prof. dr hab. Jerzy Uścinowicz.
Później odbędzie się koncert pieśni w wykonaniu Chóru Parafii Prawosławnej w Supraślu i gości z Ukrainy odbędzie się część plenerowa – zwiedzanie katakumb połączone z wysłuchaniem wspomnień mieszkańców Supraśla.
Supraskie katakumby są unikalnym na skalę kraju zabytkiem z XVI wieku. Między rokiem 1532 – 1557 z pruskiego muru wybudowano cerkiew Zmartwychwstania Chrystusa. Pod świątynią wymurowano zaś katakumby na około 200 nisz grzebalnych:
- To miejsce pochówku elity Rzeczpospolitej szlacheckiej - informuje dr hab. Maciej Karczewski, prof. UwB z Wydziału Wydział Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku. - Tu leżały i leżą szczątki naprawdę wybitnych postaci: matki Aleksandra Chodkiewicza, samego Aleksandra Chodkiewicza, innych przedstawicieli rodu Chodkiewiczów, ale też mamy obok Chodkiewiczów Czartoryskich, Sanguszków, Sapiehów. Są Siemaszkowie, Słuccy, Tyszkiewiczowie, Massalscy, Olelkowicze, Wiśniowieccy. To są nazwiska, które znamy wszyscy ze szkoły podstawowej i średniej z lekcji historii. Szczątki tych osób obok mnichów z klasztoru były grzebane w tychże katakumbach – dodał.
Na początku XIX wieku zrujnowaną cerkiew rozebrano. Wówczas katakumby zostały przykryte, jednak nisze ponownie odsłonięto pod koniec XX wieku. Niestety nie zabezpieczono ich odpowiednio przez co zostały zniszczone przez wandali.
Niegdyś wokół katakumb był cmentarz grzebalny. Podczas badań ratowniczych w 2011 roku wydobyto szczątki ponad 50 osób. W 2013 r. podjęto się odgruzowania zabytku.
justyna.f@bialystokonline.pl