Supraski monaster uplasował się na siódmym miejscu, zdobywając blisko 5,5 procenta głosów internautów. Zdewastowany w czasie ostatniej wojny XV-wieczny budynek od lat 90. ponownie jest siedzibą prawosławnych mnichów. W dawnym pałacu Archimandrytów mieści się unikalne interaktywne Muzeum Ikon.
Zwycięzcą plebiscytu został pałac w Kozłówce. Miał on wiele szczęścia. Przetrwał nienaruszony obie wojny światowe i półwiecze komunizmu. Na kolejnych miejscach znaleźli się: zespół spichlerzy w Grudziądzu, kolorowe jeziorka w Rudawach Janowickich, Nikiszowiec, cmentarz centralny w Szczecinie i kaplica św. Trójcy na zamku w Lublinie. Ponadto nagrodę specjalną przyznano miasteczku akademickiemu w Olsztynie - Kortowo. Ja uzasadniano - "za zdolność integrowania społeczności lokalnej wokół pięknego zakątka kraju". O tytuł "nowego cudu Polski" walczył też pałac Branickich. Nie wszedł do "siódemki", ostatecznie zajmując 24. miejsce.
Wakacyjny konkurs miał zachęcić Polaków do odkrywania na nowo zapomnianych zabytków naszego kraju oraz wyszukiwania skarbów rodzimej przyrody.
- "Cudze chwalicie, swego nie znacie" mówi stare, polskie przysłowie. I sporo w nim racji. Polska jest nie tylko najfajniejsza, ale w dodatku bardzo szybko się zmienia. W ostatnich latach odkrywamy na nowo wiele zapomnianych zabytków, odnawiamy je i robimy z nich prawdziwe turystyczne perły. Wreszcie doceniamy też wspaniałą polską przyrodę. Właśnie dlatego postanowiliśmy ogłosić plebiscyt 7 nowych cudów Polski. Wiele z tych miejsc ma szansę zostać prawdziwymi magnesami dla podróżników nie tylko z kraju, ale również z zagranicy - tymi słowami Martyna Wojciechowska ogłaszała plebiscyt.
Cieszył się on dużą popularnością. Oddano w nim blisko 10 tys. głosów. Redakcja magazynu "National Geographic Traveler" będzie w kolejnych numerach przedstawiać 7 nowych cudów Polski.