Superksiężyc czy superpełnia to nic innego jak określenie sytuacji, kiedy mamy pełnię Księżyca połączoną z obecnością naszego naturalnego satelity w perygeum, czyli w punkcie orbity najbliższym względem Ziemi. Wówczas Księżyc, Ziemia i Słońce ustawione są w jednej linii. Powoduje to, że rozmiary kątowe Księżyca są większe i jest on jaśniejszy niż przy normalnych pełniach.
Astronomowie oceniają, że to wyjątkowe zjawisko będzie miało miejsce w poniedziałek (14.11). W tym dniu zbiega się moment pełni o godz. 14.42 i moment przejścia przez perygeum orbity o godz. 12.21. Odległość Księżyca od Ziemi wyniesie w perygeum 356514,9 km. Superksiężyc będzie można podziwiać na wieczornym niebie, o ile tylko nie będzie całkowitego zachmurzenia.
Naturalny satelita Ziemi znajdzie się najbliżej nas nie tylko w samym roku 2016, ale od początku całego XXI w. Będzie o 14% większy i o 30% jaśniejszy niż w przypadku pełni, która ma miejsce, gdy Księżyc jest w najdalszym punkcie swojej orbity. Jak podaje NASA, następnym razem znajdzie się on tak blisko Ziemi w trakcie pełni dopiero 25 listopada 2034 r.
Warto wspomnieć, że około 2 tygodnie po Superksiężycu - 27 listopada - będziemy mieli do czynienia z największym w tym roku oddaleniem Księżyca od Ziemi, w odległości 406560,9 km.
Źródło: PAP - Nauka w Polsce
ewa.r@bialystokonline.pl