Styl shabby chic to jeden z najprostszych sposobów na wprowadzenie romantycznego klimatu do naszych pomieszczeń. Cały urok tego stylu polega na celowym postarzaniu mebli. Na pewno to zadanie wymaga ogromnej kreatywności, ale warto spróbować przenieść do domu odrobinę sielskiej atmosfery z ogrodu lub wiejskiej chatki.
Na czym polega styl shabby chic?
Już sama nazwa wskazuje, że będziemy mieć do czynienia z czymś starym. Samo słowo "shabby" oznacza wytarty, podniszczony, stary. Natomiast "chic" to szyk. Popularność i rozkwit tego stylu przypada na lata dziewięćdziesiąte XX wieku. Jako propagatorkę uznaje się Rachel Ashwell. Brytyjka jest autorką wielu książek, w których radzi, jak urządzić dom. Sama otworzyła pierwszy sklep przeznaczony tej stylistyce.
Wiekowy kredens, stół czy krzesło. Dookoła pełno jest takich przedmiotów. Może pora na to, aby wykorzystać zalegający mebel na strychu. Jednak możemy stworzyć go sami. Nowy mebel musi zostać kilka razy pomalowany, a później postarzony. Z pomocą przychodzi nam papier ścierny. Dzięki niemu możemy stworzyć np. pęknięcia.
Odpowiednio dobrane antyczne dodatki, m.in. stare ramki na zdjęcia, porcelana, lampy skomponowane nawet z nowymi meblami, stworzą unikalne wnętrze. W shabby chic dodatki pełnią kluczową rolę. Kwiaty czy świece sprawią, że pomieszczenie będzie jeszcze bardziej magiczne. Świetnie sprawdzą się również stare vintage'owe obrazki, plakaty.
Króluje biel, jasność i lekkość
W tym stylu króluje biel, która złamana jest różnymi tonacjami. Poczynając od ścian, mebli, aż po najmniejsze dodatki. Shabby chic kocha lekkość i jasność. Kremowa biel, błękity, róże, jasna zieleń, a także brąz stworzą estetyczną całość. Równie popularnym kolorem jest pudrowy róż, który w połączeniu z dodatkami silnie kojarzy się z kobiecością i romantycznością.
W pomieszczeniach najwięcej mamy drewna. Często też wykorzystuje się materiały w stanie surowym, ceramikę czy metal. Istotne jest to, aby elementy naznaczone były śladami wieloletniego użytkowania.
Delikatne koronki, falbanki, kwiaty są najczęściej wykorzystywane do wnętrza w shabby chic. Z takimi elementami można poszaleć. Wybór takich wzorów nawiązuje do natury i folkloru. Warto poszukać koronkowych obrusów czy serwetek, które często wychodziły spod rąk naszych babć.
Styl ten wymaga bardziej kreatywności i pracy niż ogromnego portfela. Stworzenie takich arcydzieł, z czegoś co zostało wyrzucone na śmietnik daje niesamowitą satysfakcję. Sami możemy nauczyć się, jak przerobić stary mebel i stworzyć niesamowity klimat w naszym domu.
24@bialystokonline.pl