Studenci będą dyżurować w I, II i III komisariacie policji w Białymstoku. W akcji weźmie udział 86 osób z wydziałów prawa oraz pedagogiki i psychologii Uniwersytetu w Białymstoku, Nauczycielskiego Kolegium Rewalidacji, Resocjalizacji i Wychowania Fizycznego, Niepaństwowej Wyższej Szkoły Pedagogicznej oraz Wyższej Szkoły Administracji Publicznej.
- Po raz ósmy podpisaliśmy porozumienie między Komendą Wojewódzką Policji w Białymstoku a uczelniami wyższymi dotyczące współpracy w ramach Studenckich Punktów Informacyjnych - mówił podinspektor Wojciech Rutkowski, zastępca komendanta wojewódzkiego policji w Białymstoku w czasie uroczystej inauguracji tegorocznej edycji programu w Teatrze Dramatycznym. - Dotychczas w projekcie uczestniczyło prawie 500 studentów, którzy udzielili pomocy ponad 1,5 tys. osób.
Dyżurujący w komisariatach studenci wyjaśnią, jakie prawa przysługują ofiarom przestępstw. Podpowiedzą też, jak nie stać się poszkodowanym. Będą również informować o placówkach, w których specjaliści i terapeuci pomogą w konkretnej sprawie. Służą także wsparciem psychologicznym. Przeszli odpowiednie szkolenie przeprowadzone m.in. przez pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Białymstoku oraz Centrum Praw Kobiet w Warszawie. Zawsze mogą też liczyć na pomoc policjantów.
Studenckie Punkty Informacyjne będą działać do końca kwietnia. Wszystkich porad udzielają nieodpłatnie.