Projekt powstał w oparciu o przyjęty przez unijne kraje pakiet "Gwarancja dla młodych", który ma na celu skuteczniejszą walkę z bezrobociem wśród młodzieży. Pomysł miałby zostać wprowadzony w ramach nowelizacji ustawy z 20 kwietnia 2004 r. "O promocji zatrudnienia i instrumentach rynku pracy" oraz innych ustaw.
W myśl propozycji resortu pracy o pożyczkę będą się mogły ubiegać osoby na ostatnim roku studiów oraz absolwenci szkół i uczelni wyższych w ciągu 24 miesięcy od uzyskania dyplomu. Pieniądze będą pochodzić z Funduszu Pracy, który przekaże je do dyspozycji Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK).
Pożyczka na założenie własnej firmy wyniesie do 100 proc. kosztów przedsięwzięcia, a jej oprocentowanie wyniesie zaledwie 1%. Wnioskodawca otrzyma maksymalnie 20-krotność przeciętnego wynagrodzenia, czyli na podstawie obecnych wskaźników ok. 74 tys. zł. W przypadku mniejszych inicjatyw student otrzymałby bezzwrotną dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej.
Weryfikacja wniosku będzie przeprowadzana na podstawie przedstawionego bankowi biznesplanu, który ma być potwierdzony np. przez profesora uczelni, na której wnioskodawca studiuje.
Pożyczki miałyby być udzielane od 2014 roku. Okres spłaty kredytu wyniesie 7 lat z możliwością skorzystania z 12-miesięcznej karencji (wstrzymania spłaty). Będzie można ubiegać się również o umorzenie jego części, a ministerstwo nie wyklucza, że pakietem korzystnych kredytów obejmie również osoby starsze, niż zakłada unijny plan - do 30. roku życia. Aktualnie projekt ministerstwa trafił już do konsultacji społecznych.
joanna.k@bialystokonline.pl