W myśl nowych przepisów zakaz palenia obowiązuje na terenach: zakładów opieki zdrowotnej, jednostek systemu oświaty (w tym uczelni) i pomocy społecznej, zakładów pracy, obiektów kultury i wypoczynku, lokali gastronomiczno-rozrywkowych, obiektów sportowych, przeznaczonych dla zabaw dzieci oraz w środkach transportu publicznego, obiektach służących obsłudze podróżnych i na przystankach.
Za złamanie zakazu palenia w tych miejscach grozi mandat karny w wysokości do 500 zł. Palenie będzie dopuszczalne o ile właściciel wyznaczy palarnię (pomieszczenie wyodrębnione, zamykane i wyposażone w wentylację).
Ponadto 15 listopada musi znaleźć się w punktach sprzedaży wyrobów tytoniowych informacja o zakazie sprzedaży wyrobów tytoniowych do lat 18. Za brak widocznego i czytelnego ostrzeżenia grozi grzywna do 2 tys. zł. Natomiast właściciele lub zarządzający obiektami i środkami transportu zbiorowego są zobowiązani do umieszczenia informacji o zakazie palenia.
Zakaz palenia pod wiatami przystankowymi oraz w odległości 5 metrów od nich w Białymstoku obowiązywał na podstawie przyjętej przez radę miejską uchwały. Tylko w przypadku złamania tego przepisu białostocka straż miejska odnotowała w bieżącym roku 385 zdarzeń. Strażnicy pouczyli i ostrzegli ponad 200 osób oraz nałożyli 185 mandatów karnych.