Strategia na Rzecz Odpowiedzialnego rozwoju
Drugiego dnia III Wschodniego Kongresu Gospodarczego mówiono m.in. o Strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju (to propozycje, które kilka miesięcy temu przedstawił minister Kornel Morawiecki) oraz o problemach i oczekiwaniach naszego regionu.
- Polska Wschodnia ma szczególne miejsce w Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, jest w niej m.in. droga Via Carpatia. Droga Via Carpatia, na bazie obecnej drogi krajowej nr 19 wzdłuż wschodniej granicy, jest jedną z koniecznych i od lat wyczekiwanych inwestycji infrastrukturalnych ważnych dla rozwoju tej części kraju. Na dzień dzisiejszy rząd polski z tej inwestycji się nie wycofuje. Jest oczywiście w planach polskiego rządu, aby taka inwestycja została zlokalizowana, podobnie wschodnia magistrala kolejowa – mówił podczas debaty wiceminister rozwoju Adam Hamryszczak.
Polska Wschodnia - jej potrzeby i problemy
Natomiast w trakcie dyskusji marszałek Jerzy Leszczyński zaakcentował potrzeby Polski Wschodniej:
- Potrzebne są większe inwestycje infrastrukturalne: drogowe, kolejowe, na przejściach granicznych. Tylko przy korytarzach transportowych następuje rozwój. W Polsce Wschodniej mamy ograniczone budżety, liczymy na wsparcie rządu. Musimy mieć zabezpieczone fundusze na wkłady własne. Chcielibyśmy też wypowiedzieć się w zakresie strategii odpowiedzialnego rozwoju. Chcemy, żeby nasze propozycje były uwzględnione.
Zaś prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski apelował do rządu o wsparcie np. ewentualnej budowy portu lotniczego, większe dofinansowanie powstającego w Białymstoku Muzeum Pamięci Sybiru czy planowanej budowy hali widowiskowo-sportowej.
Głos w imieniu przedsiębiorców zabrała również Katarzyna Rutkowska, prezes zarządu w AC SA:
- Czasami odbiera się wrażenie, że rząd i samorząd boi się kontaktów z przedsiębiorcami. Jako przedsiębiorcy chcielibyśmy większego odpisania od opodatkowania środków na działalność badawczo-rozwojową. Szalenie ważne jest także dla nas zmniejszenie kontroli przeprowadzanych przez instytucje i szkolnictwo zawodowe. Ważne jest także tworzenie łańcuchów kooperacji między firmami przy udziale rządu.
W trakcie wydarzenia przeprowadzono ankietę. Wynika z niej, że wiodącą rolę we wspieraniu rozwoju Polski Wschodniej powinny odgrywać wspólne działania rządu i regionu. Takie zdanie mają białostoczanie i inni uczestnicy kongresu. Organizatorzy szacują, że w tegorocznym kongresie wzięło udział 1,3 tys. osób.
dorota.marianska@bialystokonline.pl