Stasiuk, Karpowicz i wielu innych pisarzy. Rusza Festiwal "Na pograniczu kultur"

2021.09.30 16:56
Fundacja Sąsiedzi już po raz kolejny organizuje Festiwal literacki "Na pograniczu kultur". Odbędzie się on w weekend (1-3.10). W programie wiele ciekawych spotkań z autorami i autorkami uznanych książek.
Stasiuk, Karpowicz i wielu innych pisarzy. Rusza Festiwal "Na pograniczu kultur"
Fot: Materiały prasowe
Andrzej Stasiuk

Przed nami 10 spotkań z pisarzami i pisarkami.

Festiwal "Na pograniczu kultur" rozpocznie się w piątek (1.10). Tego dnia odbędą się spotkania z autorami i autorkami literatury dziecięcej i młodzieżowej, z Agnieszką Suchowierską, z Grzegorzem Kasdepke, Idą Pierelotkin. W piątkowy wieczór także na chętnych czeka premiera i panel dyskusyjny wokół książki "Historia Białorusi" z Eugeniuszem Mironowiczem, Olegiem Łatyszonkiem i Leszkiem Szerepką.

Agnieszka Suchowierska - pisarka, polonistka, autorka książek edukacyjnych, współautorka bajek dla dorosłych (z Wojciechem Eichelbergerem). Jej książka "Mat i świat" została Książką Roku 2015 Polskiej Sekcji IBBY i wyróżniona w Konkursie Literackim im. Kornela Makuszyńskiego w 2016 r.

Grzegorz Kasdepke - pisarz dla dzieci i młodzieży, autor scenariuszy, dziennikarz. Jest laureatem wielu nagród. W 2016 nie przyjął od ministra Piotra Glińskiego Brązowego Medalu "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". W 2019 roku Kapituła Orderu Uśmiechu rozpatrując złożony wniosek postanowiła dołączyć go do grona Kawalerów Orderu Uśmiechu.

Ida Pierelotkin - polska powieściopisarka, autorka książek dla dzieci i młodzieży.

Eugeniusz Mironowicz jest wybitnym znawcą polityki zagranicznej niepodległej Republiki Białoruś (także Ukrainy). Politykę białoruską poznał od podszewki jako działacz białoruskiej mniejszości narodowej w Polsce, był zaangażowany w kontakty z białoruską opozycją okresu uzyskania niepodległości, był także członkiem rozlicznych polsko-białoruskich komisji historycznych.

Natomiast w sobotę (2.10) będzie można zapoznać się z poprawionym i uzupełnionym wydaniem książki "Historia Białegostoku". Odbędzie się także spotkanie z Tomaszem Kłosowskim o przyrodzie nad Biebrzą. A prawdziwą wisienką na torcie będzie możliwość uczestniczenia w rozmowie z Andrzejem Stasiukiem.

Tomasz Kłosowski - fotografik i dziennikarz, autor filmów przyrodniczych, podróżnik.
Jest bratem malarza Grzegorza Kłosowskiego, z którym wspólnie wydają albumy fotograficzne z własnymi zdjęciami przyrody polskiej. Tomasz Kłosowski jest współautorem cyklu przyrodniczego "Dzika Polska" i "Tańczący z naturą" realizowanego dla Telewizji Polskiej.

Andrzej Stasiuk - prozaik, poeta, dramaturg, eseista, publicysta i wydawca, laureat Nagrody Fundacji im. Kościelskich (1995), Nagrody Literackiej "Nike" (2005) i Nagrody Literackiej Gdynia (2010).

Niedziela (3.10) przyniesie spotkania z Pawłem Piotrem Reszką, Piotrem Milewskim oraz Ignacym Karpowiczem.

Paweł Piotr Reszka - dziennikarz i reportażysta. Absolwent historii na Uniwersytecie im. Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz podyplomowych studiów dziennikarskich na Uniwersytecie Warszawskim. Dziennikarz lubelskiego oddziału Gazety Wyborczej. Dwukrotnie nominowany do Nagrody Grand Press.

Piotr Milewski - polski pisarz, dziennikarz, fotografik, podróżnik i ekonomista.

Ignacy Karpowicz - pisarz, prozaik, tłumacz literacki, laureat Paszportu „Polityki” (2011) za powieść Balladyny i romanse (2010).

Spotkania odbywać się będą w Auli Uniwersytetu w Białymstoku. Wstęp wolny!

Portal BiałystokOnline.pl patronuje festiwalowi.

HARMONOGRAM WYDARZEŃ

Anna Kulikowska
anna.kulikowska@bialystokonline.pl

1696 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39