Karta rowerowa wcale nie jest przeżytkiem
Od 2021 r. obowiązek posiadania "małego prawa jazdy" (tak czasami nazywa się kartę rowerową) ma każde dziecko, które ukończy 10. rok życia i chce jeździć rowerem po drodze publicznej (dotyczy to także ścieżek rowerowych) bez opieki osoby dorosłej. Karta rowerowa to również obowiązkowy dokument dla kierującego hulajnogą elektryczną. Od 2022 r. brak uprawnień u kierującego rowerem, hulajnogą elektryczną lub UTO (urządzenie transportu osobistego) grozi grzywną do 1500 zł. Warto dodać, że brak karty rowerowej u poszkodowanych w zdarzeniach drogowych jest też coraz częstszą przyczyną niewypłacania odszkodowań przez ubezpieczycieli. Wszystko to sprawiło, że systematycznie rośnie zainteresowanie tym dokumentem.
Szkolenia i egzaminy na kartę rowerową organizują dla swoich uczniów szkoły podstawowe. W klasie IV na technice dzieci uczą się podstaw kodeksu drogowego, a potem zdają egzaminy teoretyczne, a po nich także i praktyczne. Dane z 2021 r. wskazują, że do egzaminów podchodzi tylko około 50% nastolatków, a zdaje go około 60%. Kiedy dziecko skończy szkołę podstawową, szansą na uzyskanie karty rowerowej jest WORD. Gdy nastolatek chce w wakacje zarobić, rozwożąc jedzenie lub zakupy albo wybrać się na rowerową wycieczkę, potrzeba karty staje się paląca. Pamiętajmy też, że dopiero ukończenie 18. roku życia sprawia, że dokumentem uprawniającym do jazdy rowerem i hulajnogą elektryczną staje się dowód osobisty (chyba że nastolatek wcześniej uzyska prawo jazdy na motorower - AM lub mały samochód osobowy B1).
Początek wakacji z kartą rowerową w kieszeni? To możliwe
Pierwsze egzaminy na kartę rowerową organizowane przez białostocki WORD odbędą się 29 i 30 czerwca w miasteczku ruchu drogowego w Szkole Podstawowej nr 43 w Białymstoku (ul. Stroma). Składać się będą one z testu teoretycznego (25 pytań, do zaliczenia trzeba uzyskać 20 prawidłowych odpowiedzi) oraz praktycznego (przygotowanie roweru do jazdy, reagowanie na znaki drogowe, zmiana pasa ruchu, ósemka, przejazd przez skrzyżowanie równorzędne, slalom, hamowanie w polu końcowym).
Każdy może przygotować się do egzaminu, przeglądając materiały edukacyjne oraz bazę pytań (wszystko dostępne jest na stronie WORD-u). Koszt egzaminu, wydania karty rowerowej oraz certyfikatu to 100 zł. Jeżeli jednak kandydat nie jest pewien swoich sił i chce skorzystać ze szkolenia, to WORD zorganizuje dodatkowe zajęcia online przygotowujące do takiego egzaminu.
Kolejne terminy szkoleń i egzaminów zaplanowane są na ostatnie dni sierpnia. Jeszcze przed rozpoczęciem roku szkolnego Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Białymstoku chce ponadto przeprowadzić zajęcia i egzaminy także dla dzieci z Ukrainy w ich języku.
Cała akcja nosi nazwę "Rogata Karta Rowerowa". Dlaczego? Bo jej partnerem strategicznym jest samorząd województwa podlaskiego, który to w swym logo posiada właśnie pikselowanego żubra.
rafal.zuk@bialystokonline.pl