Tablica, którą w 1997 r. ufundowała Rada Osiedla, przypominała, że wraz z odzyskaniem niepodległości w 1919 r. Starosielce otrzymały prawa miejskie. Było to samodzielne miasto z burmistrzem i powołanym Zarządem. Powstały tam Drogowe Warsztaty Mostowe, działały szkoły, ośrodek zdrowia, biblioteki, parafie rzymskokatolicka i prawosławna, sieć sklepików i zakładów usługowych. W 1954 r. dawne miasto kolejarzy włączono w obręb rozbudowującego się Białegostoku.
Pamiątkową tablicę skradziono z elewacji opuszczonego wówczas budynku przy ul. Boboli 5 (obecnie mieści się tu placówka opiekuńczo-wychowawcza) w styczniu 2013 r. Ówczesny zarządca budynku – Zarząd Mienia Komunalnego – złożył w III Komisariacie Policji wniosek o ściganie i ukaranie sprawców. Niestety, nie wykryto ich.
– Tablica przypominała o ciekawej historii dzisiejszej dzielnicy miasta – mówi zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki. – Miastu zależy na tym, by ta historia była wciąż żywa, dlatego urzędnicy postanowili odtworzyć tablicę, by znów widniała na budynku, który dziś – po remoncie – jest jedną z wizytówek Starosielc.
Zaginiona tablica znajdowała się na wschodniej elewacji budynku, od strony ul. Boboli, pomiędzy pierwszym a drugim oknem. Widniał na niej napis: STAROSIELCE PRAWA MIEJSKIE 1919-1954. W TYM BUDYNKU MIEŚCIŁA SIĘ OSTATNIA SIEDZIBA BURMISTRZA I RADY MIEJSKIEJ. RADA OSIEDLA BIAŁYSTOK 1997 r.
Identyczny napis znajduje się na nowej tablicy. Została wykonana ze stopu brązu i mosiądzu, ma wymiary 38x56 cm. Miasto zapłaciło za nią 2,4 tys. zł netto. Zostanie zamontowana w środę o godz. 10.00.
ewelina.s@bialystokonline.pl