22 lutego 2024 roku, na prośbę białostockich środowisk kultury, instytucji pozarządowych i twórców niezależnych, Stowarzyszenie Obywatelskie Forum Sztuki Współczesnej zwróciło się do prezydenta Białegostoku, Tadeusza Truskolaskiego, o oficjalne spotkanie w Urzędzie Miasta. Celem było przedstawienie postulatów dotyczących organizacji konkursów na stanowiska dyrektorów i dyrektorek miejskich instytucji kultury w naszym mieście. Brak odpowiedzi skłonił ich do sporządzenia listu otwartego.
W dokumencie wyrażono niepokój spowodowany doniesieniami o bezkonkursowych powołaniach na kolejne kadencje dotychczasowych dyrektorów i dyrektorek instytucji kultury w Białymstoku, bez zaopiniowania ich przez środowiska artystyczne, związki zawodowe i przedstawicieli pracowników tych instytucji. Obywatelskie Forum Sztuki Współczesnej uznało te decyzje za naruszające zasady transparentności i równych szans oraz niezgodne z praworządnością.
Istnieje możliwość naprawy tego, co zniszczyły rządy PiS-u
List otwarty wyraża sprzeciw wobec działań poprzedniego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Piotra Glińskiego oraz rządu PiS, podkreślając łamanie przez nich podstaw demokracji i niszczenie dziedzictwa kulturowego. Autorzy listu wzywają do przywrócenia wysokich standardów przy obsadzaniu stanowisk publicznych, szczególnie w kontekście zbliżających się wyborów samorządowych.
- Zawłaszczanie instytucji publicznych i pozakonkursowy tryb powoływania osób na wysokie stanowiska stały się symbolem rządów PiS, którym sprzeciwiła się znaczna część Polaków, w tym także białostoczan, którzy oddawali w kolejnych wyborach swoje głosy na Pana, obdarzając go kredytem zaufania - zwracają się autorzy listu otwartego do prezydenta Tadeusza Truskolaskiego. - Apelujemy, by na poziomie lokalnym wykorzystał Pan tę szansę i dał przykład najlepszych praktyk w tym zakresie, co niewątpliwie stanie się Pana atutem w oczach wyborców przed zbliżającymi się wyborami samorządowymi - można przeczytać dalej.
"Oferujemy naszą pomoc i współpracę"
Obywatelskie Forum Sztuki Współczesnej oferuje pomoc i współpracę przy organizacji transparentnych i sprawiedliwych postępowań konkursowych. Podkreślają, że taki tryb pozwoli na klarowne określenie kryteriów oceny oraz porównanie wizji rozwoju instytucji prezentowanych przez różnych kandydatów.
Autorzy listu otwartego proszą również o rezygnację z pozakonkursowego trybu powołania dyrektorów i dyrektorek miejskich instytucji kultury oraz o spotkanie w Urzędzie Miasta. W konsekwencji domagają się wszczęcia procedur konkursowych w związku z kończącymi się kadencjami dyrektorów w Białostockim Teatrze Lalek, Galerii im. Sleńdzińskich, Białostockim Ośrodku Kultury, Galerii Arsenał, Domu Kultury Śródmieście oraz Muzeum Wojska.
Pełny list otwarty do prezydenta Białegostoku w sprawie miejskich instytucji kultury wraz z petycją online można przeczytać lub poprzeć na stronie Petycjeonline.com
24@bialystokonline.pl