Prezent w postaci sprzętu za milion zł
Białowieski Park Narodowy otrzymał z Funduszu Żubra, działającego przy marce Żubr, nowoczesny sprzęt o wartości miliona zł. Są to urządzenia do ratowania, leczenia i monitorowania zwierząt żyjących na terenie puszczy. Dzięki nim znacznie łatwiej będzie sprawować codzienną opiekę nad nimi. Szczególnie, że na terenie parku żyje wiele zagrożonych gatunków. Najwięcej z nich jest w Ścisłym Rezerwacie, który znajduje się za stuletnią, dębową bramą.
- Ten niedostępny dla człowieka świat jest domem dla rzadkich gatunków zwierząt i roślin. Żeby takie systemy przyrodnicze mogły przetrwać, trzeba wprowadzać duże ograniczenia. Dzięki ścisłej ochronie zachowujemy całe to bogactwo dla przyszłych pokoleń - mówi jeden z pracowników BPN.
Przekazany sprzęt pozwoli chronić ten obszar.
Fundacja podarowała ambulans
Fundacja przekazała m.in. specjalny ambulans dla zwierząt. Dzięki niemu pracownicy parku będą mieli możliwość patrolowania trudno dostępnych dla pojazdów miejsc, oraz transportowania rannych zwierząt do Ośrodka Rehabilitacji. Podarowany meleks jest jedynym pojazdem, który może jeździć po Ścisłym Rezerwacie. A w wielu przypadkach liczy się czas.
- Każda akcja jest inna i uczy nas czegoś nowego – mówi lekarz weterynarii Elwira Plis-Kuprianowicz – przede wszystkim cierpliwości i pokory – dodaje.
Fundusz Żubra dla Przyrody to kontynuacja misji, jaką przed laty podjęła marka Żubr. Jego celem jest stanie na straży przyrody i pomoc w zachowaniu jej harmonii. Szczególnie, że marka ta od dawna opiekuje się Białowieskim Parkiem Narodowym. Powstały Fundusz dokłada wszelkich starań, by na bieżąco udzielać wsparcia rozmaitym gatunkom fauny i flory, skupia się też na edukacji oraz promowaniu i pokazywaniu naturalnego bogactwa polskich lasów.
Park dostał też dofinansowanie z Województwa Urzędu Ochrony Zabytków
Przed kilkoma dniami przedstawiciele Białowieskiego Parku Narodowego podpisali także umowę dotacji na przekazanie środków finansowych z Województwa Urzędu Ochrony Zabytków w Białymstoku. Dzięki pozyskanym funduszom wyremontowany zostanie "Dom Marszałkowski". W planach jest tam wymiana stropu korytarza, wymiana nadproży i remont powierzchni ścian wewnętrznych w części administracyjnej budynku. Oprócz Białowieskiego Parku Narodowego wsparcie otrzymało jeszcze ponad 50 obiektów, m.in. kościołów czy cerkwi.
Puszcza Białowieska jest leśnym kompleksem położonym na pograniczu polsko-białoruskim. Jej część zajmuje Białowieski Park Narodowy, który jest najstarszym parkiem narodowym w Polsce. Jego powierzchnia wynosi 10517 ha, z tego 5726 ha pozostaje pod ochroną ścisłą. Na terenie parku znajdują się też zabytkowe budynki, jak np. Dworek Guberbatora - drewniany budynek w stylu szwajcarsko-rosyjskim z 1845 r., czy wspomniany Dom Marszałkowski.
justyna.f@bialystokonline.pl