Warsztaty rozpoczynają się w 23 stycznia a kończą 27 lutego. Wybór spotkań jest naprawdę spory.
23 stycznia o godz. 12.30 odbędą się warsztaty, podczas których uczestnicy zapoznają się z florą storczyków krajowych oraz ich zagrożeniami. Naukowcy pokażą im również, jak się bada te rośliny.
30 stycznia o godz. 11.00 można będzie się dowiedzieć, jak powstaje torf. Prelegentką spotkania będzie dr Danuta Drzymulska, która wygłosi wykład przybliżający słuchaczom procesy torfotwórcze, dzięki którym powstają torfowiska. Zaprezentuje też rośliny, które w tych układach występują.
Kolejne spotkanie odbędzie się 6 lutego o godz. 11.00 i będzie poświęcone porostom jako biowskaźnikom zanieczyszczenia powietrza. Podczas wykładu będą zaprezentowane porosty "jako szczególne grupy organizmów".
13 lutego dr hab. Mirosława Kupryjanowicz opowie o badaniach botanicznych w poznawaniu przeszłości człowieka. Pokaże też metody z dziedziny paleobotaniki, wykorzystywane w rekonstrukcji zależności człowiek-środowisko w prehistorii.
Następne warsztaty będą miały miejsce 20 lutego o godz. 11.00. Podczas nich omówiona zostanie metoda analizy pyłkowej, która jest wykorzystywana np. w archeologii, badaniach geologicznych czy paleoklimatycznych. Spotkanie umożliwi uczestnikom zapoznanie się z techniką wykonywania preparatów mikroskopowych.
Ostatni wykład będzie miał miejsce 27 lutego o godz. 11.00. Wówczas Paweł Mirski i Edyta Jemakowicz wygłoszą wykład "Obcy są wśród nas", który będzie dotyczył inwazyjnych gatunków roślin oraz zagrożeń, które sprawiają, że nadmiernie się rozprzestrzeniają. Słuchacze dowiedzą się też, które gatunki są najgroźniejsze i jakie są metody walki z nimi.
Udział w warsztatach i wykładach jest bezpłatny. Chętni mogą się zgłaszać mailowo: b.ostrowiecka@uwb.edu.pl lub telefonicznie: 85 738 84 30.
Zobacz też: "Spotkania z florą" - warsztaty i wykłady
justyna.f@bialystokonline.pl