W sobotę (16.09) o godz. 14.00 rozpocznie się impreza z okazji złotego jubileuszu Spodków. Można wziąć udział w licznych atrakcjach - wykładach, gawędach, pokazach, animacjach. Nie zabraknie też urodzinowego tortu. Dodatkowo organizatorzy zachęcają, aby ubrać się w stylu lat 70., nadając wydarzeniu klimat tamtego okresu.
– Spodki to miejsce kultowe, to 50 lat historii Białegostoku. Na przestrzeni pięciu dekad w tym miejscu odbyło się wiele wspaniałych imprez. To także miejsce, które na stałe wpisało się w krajobraz stolicy województwa, stając się jednym z jej symboli. Dlatego zapraszam serdecznie do udziału w świętowaniu wspaniałego jubileuszu. To okazja do przypomnienia (a dla młodego pokolenia także do poznania) historii siedziby Podlaskiego Instytutu Kultury – zachęca marszałek Artur Kosicki.
Spodki, przez białostoczan nazywane też "latającymi talerzami", zbudowano u podnóża kościoła św. Rocha zaledwie w ciągu czterech miesięcy. Pełniły funkcję centrum wystawienniczego podczas dożynek centralnych w 1973 roku. W Białymstoku powstało wówczas więcej takich obiektów na planie koła, ale cztery "okrąglaki" połączone korytarzami stanowiły wyjątek. Autorem projektu Spodków był Henryk Toczydłowski.
Urodziny są świetną okazją do wspominek, ale też to ostatnia szansa do zajrzenia do środka. Dlaczego? Już niedługo przejdą one generalny remont. Zgodnie z zapowiedziami, bryła budynku po modernizacji nie będzie w żaden sposób naruszona, ale Spodki staną się bardziej nowoczesne i odzyskają dawny blask. Chętni będą mogli zapoznać się z wizualizacjami.
PROGRAM
godz. 14.00 – wykłady (spodek impresaryjny):
- "Dożynki centralne w Białymstoku w 1973 r." – Andrzej Lechowski,
- "Spodki w pejzażu architektonicznym i kulturalnym Białegostoku" – Sebastian Wicher,
- "Spodki w przyszłości" – Jan Kabac, Pracownia Architektoniczna ARCON,
godz. 16.00 – tort urodzinowy (plac przed Spodkami)
godz. 16.30-18.00 – zajęcia animacyjne (plac przed Spodkami)
- stoisko jubileuszowe – stolik z księgą pamiątkową i archiwalnymi kronikami,
- gry podwórkowe (m.in. w klasy, w gumę, „zośka”),
- malowanie tabliczek z hasłami w konwencji lat 70.,
- oprowadzanie po terenie Spodków,
- możliwość przymierzenia i fotografowania elementów strojów Kurpi Zielonych,
godz. 16.40 – koncert i pokaz strojów ZPiT Kurpie Zielone (scena na placu przed Spodkami)
godz. 18.00 – koncert zespołu Zimne Dranie z gościnnym występem Pauliny Malinowskiej (scena na placu przed Spodkami)
Przez cały dzień będzie dostępna wystawa "Spodki wczoraj i jutro" z wykorzystaniem fotografii archiwalnych i wizualizacji z pracowni ARCON.
Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.
ewa.reducha@bialystokonline.pl