Cytaty, wykorzystane w spektaklu, prowokują do wgłębiania się w ich sens. Coraz odważniej postawione zostają pytania dotyczące tożsamości narodowej. Agnieszka Makowska wciela się w niespokojne zabłąkane dusze, które łączy motyw wygnańca. Frazes zostaje postawiony przeciw doświadczeniom. Fakty przeciw mitom. Obdarty zostaje system manipulacji historią za pośrednictwem legend i narodowych mitów.
Frustracja, złość i bezsilność zderzają się z historią i teraźniejszością. Etos miesza się z patosem, a próba wskazania prawdziwych bohaterów zasługujących na pomniki, kończy się dwuznacznym milczeniem. Widzowie będą mogli stanąć oko w oko z podstawowym pytaniem "Katechizmu Polaka" - Kto ty jesteś i czy na pewno "Polak mały"? A może "W Europie to wstyd być naszym [...] więc jestem Niemcem".
Nieformalna Grupa Avis łączy w sobie fuzje gatunków i osobowości o różnorodnym warsztacie twórczym. Została założona w 2007 roku przez absolwentki białostockiego Wydziału Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie oraz Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Od początku cechą charakterystyczną grupy była zespołowość i dawanie pierwszeństwa podczas pracy aktorowi i jego emocjom. Ma temu sprzyjać ożywiony dialog reżysera z aktorami, silny pierwiastek improwizacji oraz tworzenie dużej części tekstu dopiero podczas prób.
Wydarzenie dopełniać będzie wystawa "Skazani na Sybir", którą Muzeum Wojska prezentowało między innymi w gmachu Sejmu. Po spektaklu będzie możliwość spotkania się z reżyserką spektaklu Agatą Biziuk oraz aktorką Agnieszką Makowską . Dodatkowo będzie można obejrzeć krótki film "Świadkowie pamięci" będący zapisem relacji osób deportowanych na Wschód.
Zainteresowani spektaklem powinni czym prędzej zgłosić się do kasy Muzeum Wojska, przy ul. Kilińskiego 7 po odbiór darmowych wejściówek.