Przedstawienie z udziałem młodzieży oraz osób niewidomych i niedowidzących powstało w ramach projektu "Świętujmy razem 100-lecie Niepodległej - Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku dostępny". Zadanie zostało dofinansowane ze środków Programu Wieloletniego Niepodległa na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego "Koalicje dla Niepodległej". Koalicjantami Teatru Dramatycznego są VI Liceum Ogólnokształcące im. Króla Zygmunta Augusta oraz Okręg Podlaski Polskiego Związku Niewidomych.
Spektakl o przyjaźni i miłości
- Pomysł napisania projektu pojawił się po szkoleniu "Koalicje dla Niepodległej" w WOAK-u, w którym uczestniczyłam pod koniec czerwca, ale dopiero spotkanie konkretnych osób zaowocowało wspólnym pomysłem. Wielu pracowników Teatru Dramatycznego uczyło się w VI LO i twierdziło, że to świetna, jedna z najprężniej działających szkół w Białymstoku i moje pierwsze spotkanie z Dyrektorem Naumowiczem, a później współpraca z wicedyrektor Magdaleną Dziejmą, to wrażenie potwierdziło. Spotkanie Krystyny Korolczuk, Rafała Gawkowskiego z Polskiego Związku Niewidomych i Barbary Szymańskiej z Fundacji Audiodeskrypcja pozwoliło mi zrozumieć, co mogą: Teatr, niewidomi i młodzież licealna ofiarować sobie nawzajem. Tak narodziła się idea wspólnego świętowania stulecia odzyskania niepodległości i koalicja trzech instytucji: Teatru, VI LO oraz PZN - mówi Jolanta Hinc-Mackiewicz, kierownik literacki Teatru Dramatycznego, koordynatorka projektu.
Dotację na realizację wspólnego zadania Teatr Dramatyczny pozyskał z programu "Niepodległa", ale wsparcia udzielił także Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego.
- Projekt opiera się na pomyśle, by uczyć się od siebie nawzajem, wspólnie przygotowując spektakl o przyjaźni i miłości, które przeżywali Polacy walczący o odzyskanie niepodległości na różnych frontach pierwszej wojny światowej. A reszta to ciężka praca Piotra Szekowskiego prowadzącego warsztaty z niewidomymi i niedowidzącymi z uczniami VI LO oraz z wolontariuszami z PZN - dodaje Jolanta Hinc-Mackiewicz.
Audiodeskrypcja ułatwia odbiór
W niedzielę (10.11) o godz. 12.00 na Scenie Dużej można będzie obejrzeć spektakl z udziałem uczestników warsztatów. Wstęp na wydarzenie jest wolny. Przedstawienie odbędzie się z audiodeskrypcją.
- Dzięki audiodeskrypcji osoby niewidome wiedzą, co dzieje się na scenie, a jednocześnie w żadnej sposób nie przeszkadza ona widzom słyszącym. Głos lektora opisującego wydarzenia nadawany jest bezprzewodowo przez specjalne zestawy słuchawkowe. W naszym województwie mamy bardzo mało możliwości, aby sztuki czy filmy były w pełni dostępne. Do tego potrzeba osób z dysfunkcją wzroku. Tym bardziej cieszymy się, że przy okazji wspólnego świętowania teatr wychodzi naprzeciw oczekiwaniom naszych członków. Mamy nadzieję, że ten wspólny projekt będzie dobrym początkiem otwartości teatru na osoby niewidome z całego regionu i w przyszłości więcej sztuk będzie miało audiodeskrypcję. Jesteśmy otwarci na dalszą współpracę i wspólne projekty - mówi Rafał Gawkowski, prezes Okręgu Podlaskiego Polskiego Związku Niewidomych.
Nie tylko spektakl
W ramach projektu, oprócz warsztatów, został zorganizowany kurs dla asystenta osoby niewidomej dla uczniów VI LO im. Króla Zygmunta Augusta w Białymstoku oraz pracowników Teatru Dramatycznego. Ponadto w niedzielę (10.11) o godz. 11.00 odbędzie się wycieczka "Po zakamarkach teatru" dla osób niewidomych i niedowidzących.
– Projekt ma wielkie znaczenie z wychowawczego i dydaktycznego punktu widzenia. Przede wszystkim zwraca uwagę młodych ludzi na potrzeby osób niepełnosprawnych oraz na to, że osoby takie chcą, i mają pełne prawo, brać udział w życiu publicznym oraz w pełni uczestniczyć w życiu kulturalnym miasta. Ważne jest, by młodzież od najmłodszych lat takie potrzeby traktowała jako całkowicie naturalne. Dodatkowymi walorami projektu jest to, iż przypomina on o wartościach patriotycznych, gdyż taki jest temat realizowanego przedstawienia. W zajęciach, w ramach projektu, bierze udział młodzież ze szkolnego koła teatralnego, która ma okazję doskonalić swój warsztat pod okiem wspaniałego aktora - Piotra Szekowskiego - mówi Magdalena Dziejma, wicedyrektor VI LO.
anna.d@bialystokonline.pl