W nowy rok Teatr Dramatyczny wchodzi z kilkoma nowymi pomysłami. Pierwszy to Scena PracOFFnia.
- Zależy nam, by zatrzymać młodych ludzi w Białymstoku - podkreśla Agnieszka Korytkowska-Mazur. - W ramach nowej inicjatywy swoje projekty będą mogli zaprezentować niezależni i aktywni twórcy. Chcemy, by scena działała cyklicznie - zapewnia dyrektor Teatru Dramatycznego.
Scena PracOFFnia dla młodych
Pierwszą inicjatywą w ramach nowej sceny będzie "Moral insanity. Tragedia ludzi głupich" na podstawie "Ich czworo. Tragedia ludzi głupich" Gabrieli Zapolskiej w wykonaniu Teatru PAPAHEMA. Aktorzy podjęli próbę znalezienia formy teatralnej, która stałaby się medium pozwalającym młodopolskiemu dramatowi skomunikować się ze współczesnym widzem. Przedstawienie łączy aktorstwo dramatyczne ze środkami wyrazu teatru lalek. Premiera 30 stycznia, kolejny spektakl 17 lutego.
To nie jedyne przedsięwzięcie w ramach PracOFFni. Zostanie też zaprezentowany projekt badawczo-popularyzatorski "Kobiece pisanie, kobiece praktyki w teatrze - Dziwy polskie" grupy Teraz Poliż. Inspiracją jest Feministyczny Projekt Badawczy HyPaTia, którego członkinie podjęły się wydania antologii polskiego dramatu kobiecego z lat 1899-1950. Dokonają wyboru tekstów przeznaczonych do publicznej prezentacji. W planach są czytania dramatów, panele dyskusyjne, maraton czytań dla dzieci i działania interaktywne.
"Sońka" już w marcu
Jedną z najbardziej oczekiwanych premier tego sezonu jest "Sońka" na podstawie powieści Ignacego Karpowicza. Wiadomo, że sztukę wyreżyseruje Agnieszka Korytkowska-Mazur. Zapewnia, że termin premiery nie uległ zmianie - będzie to 27 marca, czyli w Międzynarodowy Dzień Teatru. Spektakl jest w fazie przygotowań, scenariusz wyjdzie spod pióra autora książki - Ignacego Karpowicza.
Białostoczanki i Emocjałki
Białostoczanki to z kolei projekt autorstwa Joanny Grochulskiej i Magdy Kupryjanowicz. Jego głównym celem jest przygotowanie spektaklu teatralnego, opartego na materiałach dokumentalnych, który przedstawiać ma 50 lat historii Białegostoku (lata 1939-1989) z perspektywy pięciu zamieszkujących go w tym okresie kobiet.
W ramach Sceny Inicjatyw Artystycznych widzowie będą mogli obejrzeć "Emocjałki. O uczuciach i emocjach i radzeniu sobie z nimi". To autorski projekt Justyny Godlewskiej-Kruczkowskiej, skierowany do dzieci w wieku przedszkolnym oraz wczesnoszkolnym. Scenariusz powstanie na bazie "Wielkiej Księgi Uczuć" Grzegorza Kasdepke. Twórcy "Emocjałek" wraz ze swoją małą widownią postarają się znaleźć odpowiedzi m.in. na następujące pytania: czy mam prawo odczuwać złość i wstręt? Smutek i żal? Jak radzić sobie ze wstydem, strachem, lękiem? Premiera planowana jest na jesień.
Seniorzy u Masłowskiej
Nie zabraknie także działań dedykowanych dojrzałej publiczności. W ramach Teatru Seniora wiosną odbędzie się premiera spektaklu "Między nami dobrze jest" Doroty Masłowskiej. Zaplanowano także specjalne warsztaty.
Ponadto z myślą o dojrzałych widzach teatr przygotował specjalne propozycje impresaryjne. 8 marca z recitalem wystąpi Irena Santor. Natomiast 20 kwietnia Teatr zaprasza na spektakl "Kocham Pana, Panie Sułku", w którym występują Marta Lipińska, Krzysztof Kowalewski oraz Adam Ferency.
anna.d@bialystokonline.pl