Połowa XIX wieku. Ada, młoda, niezamożna panna z dzieckiem, opuszcza rodzinną Anglię i wyrusza z dziewięcioletnią córeczką Florą do nowozelandzkiego buszu, taszcząc ze sobą tytułowy instrument. Kobieta ma się spotkać z mężem, którego nigdy przedtem nie widziała, ponieważ ślub został zawarty na odległość. Ada jest niemową od szóstego roku życia. Swoje uczucia wyraża za pomocą gestów, spojrzeń i muzyki. Kiedy mąż Ady stanowczo odmawia przetransportowania instrumentu przez busz, nieokrzesany, dziki sąsiad Baines zabiera go do siebie. Panowie dobijają targu: Ada nauczy Bainesa grać, a ten odstąpi od kawałka ziemi, na którym mieszka. Kobieta zaczyna regularnie przebywać w jego domu. Wzajemna pasja do muzyki czyni z nich parę romantycznych kochanków. Jak zachowa się zdradzony mąż Ady?
"Fortepian" działa na zmysły i to - wbrew tytułowi - nie tylko na zmysł słuchu. Onieśmiela, zachwyca, porywa magicznym pięknem zdjęć, wspaniałą muzyką Michaela Nymana i oszczędną, idealnie dopasowaną do historii, grą aktorów.
Słynny film w reżyserii Jane Campion został obsypany wieloma nagrodami - zdobył trzy Oscary, Złotą Palmę w Cannes, Złoty Glob i trzy nagrody BAFTA. W produkcji występują: Holly Hunter, Harvey Keitel, Sam Neill, Anna Paquin.
Prelekcję przed filmem, który będzie można obejrzeć we wtorek w kinie Forum, wygłosi Ola Salwa - dziennikarka i recenzentka filmowa, redaktor naczelna "Polish Film Magazine". Od lat współpracuje z "Kinem", "Polityką", portalem www.stopklatka.pl. Należy do polskiej sekcji FIPRESCI.
Zobacz też: Klasyka kina - "Fortepian"
anna.d@bialystokonline.pl