Trwa nabór do służby celno-skarbowej
Do 10 lipca trwa rekrutacja do służby celno-skarbowej w woj. podlaskim. Na osoby, które pozytywnie przejdą wszystkie etapy rekrutacji, czeka 15 etatów w oddziałach celnych w Kuźnicy, Bobrownikach i Połowcach oraz w Referacie Kontroli Celno-Skarbowej Rynku w Suwałkach i Referacie Dochodzeniowo-Śledczym w Łomży, podlegających Podlaskiemu Urzędowi Celno-Skarbowemu w Białymstoku.
Osoby, które będą ubiegać się o pracę, muszą mieć polskie obywatelstwo, dobry stan zdrowia (odpowiedni do zajmowanego stanowiska) oraz przynajmniej średnie wykształcenie. Nie mogą też być karane za umyślne przestępstwo bądź przestępstwo skarbowe. Do tego powinny mieć dobrą opinię i korzystać w pełni z praw publicznych.
Na podstawie Ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej w jej jednostkach mogą pracować osoby, które nie pełniły służby zawodowej ani nie pracowały w organach bezpieczeństwa państwa wymienionych w art. 2 ustawy z dnia 18 października 2006 r. o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944–1990 oraz treści tych dokumentów, ani nie były ich współpracownikiem. Od kandydatów urodzonych przed 1 sierpnia 1972 r. wymagane jest złożenie oświadczenia dotyczącego pracy lub służby w organach bezpieczeństwa państwa lub współpracy z tymi organami.
Nabór do służby celno-skarbowej odbywa się na kilku etapach. Najpierw jest weryfikacja formalna złożonych dokumentów, później kandydaci muszą napisać test wiedzy obejmujący swoim zakresem organizację i funkcjonowanie administracji publicznej, w tym służby celno-skarbowej, członkostwa RP w UE, aktualne zagadnienia społeczno-gospodarcze. Następnie czeka ich test sprawności fizycznej. Na końcu jest test psychologiczny, podczas którego sprawdzane są predyspozycje intelektualne i osobowościowe kandydata do pełnienia służby.
Trzeba też przejść rozmowę kwalifikacyjną
Później kandydaci odbywają rozmowę kwalifikacyjną, podczas której dokonywana jest ocena ich kompetencji do pełnienia służby, a także sprawdzenie w ewidencjach i innych rejestrach prawdziwości danych zawartych w składanym kwestionariuszu osobowym oraz postępowanie sprawdzające określone w przepisach o ochronie informacji niejawnych.
Osoby, które zostaną zatrudnione, będą zajmowały się m.in. obsługą celną, kontrolą celną podróżnych urządzeń RTG do prześwietlania bagażu, towarów, środków przewozowych, a także obsługą. Funkcjonariusze będą również przeprowadzać kontrole celno-skarbowe i prowadzić postępowania o przestępstwa i wykroczenia skarbowe.
Wszystkie szczegóły dotyczące naboru i dokumentów, które należy złożyć, ubiegając się o pracę, dostępne są na stronie Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku.
justyna.f@bialystokonline.pl