Dla tłustych skór
Mają charakterystyczny smak i zapach, a to wszystko za sprawą mnóstwa olejków eterycznych, które zawierają. Co właściwie znajduje się w tych soczysto-czerwonych owocach malin?
Są tam takie kwasy organiczne jak: jabłkowy, cytrynowy czy salicylowy. Ten ostatni to niesteroidowy lek zapalny o działaniu przeciwgorączkowym, przeciwzapalnym i przeciwbólowym. Kwas ten przenika przez warstwę sebum na skórze i wnika w głąb mieszków włosowo-łojowych. Właśnie tam prowadzi swoją działalność bakteriobójczą, usuwa nadmiar tłuszczu i zanieczyszczeń. Jest polecany dla osób ze skórą trądzikową, a także dla każdego, kto walczy z zaskórnikami. A przy regularnym stosowaniu oczyszcza i zawęża pory.
Maliny w medycynie ludowej
Od wielu stuleci przetwory z liści i owoców malin pełnią znaczącą rolę w medycynie ludowej. Stosuje się je w zwalczania gorączki, a także w przebiegu wirusowych i bakteryjnych chorób, którym towarzyszy podwyższona temperatura.
Maliny są też źródłem wielu witamin, m.in. C i witamin z grupy B. Owoce te też są cennym składnikiem magnezu, wapnia, potasu i żelaza.
W zdrowym ciele, zdrowy duch
Maliny są również niezawodnymi kompanami osób, które walczą z nadmiarem kilogramów. Te sezonowe owoce służą za znakomite źródło błonnika rozpuszczalnego w wodzie. Mimo tego, że są słodkie, to dostarczają niewielu kalorii (100 g owoców to zaledwie 33 kcal). Błonnik pęcznieje w żołądku i powoduje odczucie sytości.
Napar z nasion pigwowca na podrażnienia
Nie tylko owoce, ale również nasiona pigwowca posiadają właściwości lecznicze. Zalewa się je wrzątkiem i zostawia na kilka godzin. Napar przygotowany w taki sposób można stosować przy nieżycie przewodu pokarmowego i gardła oraz do nasączania okładów przeznaczonych do stosowania na suche rany. Taki napar jest też używany do pielęgnacji podrażnionej i suchej skóry.
Zalety pigwy są wykorzystywane w kosmetyce. Olej z wyciągami z kwiatów jest stosowany w przypadku zmarszczek i hemoroidów, a napar działa leczniczo na trądzik. Ze względu na swoje właściwości pochłaniające nieprzyjemną woń, pigwa stosowana jest też jako odświeżacz powietrza.
Pigwowiec i pigwa, mimo podobnej nazwy, oznaczają dwie inne rośliny. Są one spokrewnione, jednak różnią się m.in. wielkością i kolorem kwiatów. Oba te gatunki dają za to pełne aromatu owoce, które świetnie nadają się na wszelakie przetwory i mają wiele właściwości odżywczych.
24@bialystokonline.pl