W ostatnim czasie mieszkańcy okolic Oczyszczalni Ścieków w Białymstoku coraz częściej zgłaszają problemy z uciążliwymi zapachami. Wodociągi Białostockie w oficjalnym oświadczeniu informują, że przyczyną tego problemu mogą być czasowe usterki, które zdarzają się w trakcie eksploatacji. Zapewniają również, że awarie są usuwane na bieżąco, a przykre zapachy nie powinny utrzymywać się długo.
Techniczne ograniczenia i wpływ pogody
Jak podkreślają Wodociągi Białostockie, dzięki zrealizowanym inwestycjom znacząco ograniczono uciążliwość zapachową oczyszczalni. Jednak ze względu na rozległy teren obiektu, który zajmuje ponad 50 ha, pełna hermetyzacja i dezodoryzacja jest technicznie niemożliwa. Zwłaszcza upalne dni, w których temperatura ścieków wzrasta powyżej 20°C, prowadzą do intensywniejszego parowania. W wyniku tego ścieki tworzą wyczuwalny aerozol, który może być przyczyną odczuwanych zapachów. Wodociągi Białostockie starają się na bieżąco przeciwdziałać tym problemom, np. instalując na włazach do studzienek kanalizacyjnych filtry antyodorowe z węglem aktywnym oraz czyszcząc sieć kanalizacyjną.
Nie wszystkie zapachy pochodzą z oczyszczalni
W odpowiedzi na zarzuty, że nieprzyjemne zapachy są odczuwane przez dłuższy czas, Wodociągi Białostockie wskazują, że mogą one pochodzić także z innych źródeł, niezwiązanych bezpośrednio z działalnością oczyszczalni. Zapachy mogą pojawiać się poza terenem zakładu, dlatego spółka apeluje o uwzględnienie także innych potencjalnych przyczyn.
Wodociągi Białostockie zapewniają, że będą kontynuować działania mające na celu minimalizowanie uciążliwości zapachowych i szybkie reagowanie na wszelkie awarie.
24@bialystokonline.pl