Według wyników badań "Jak Polacy uprawiają sport", większość respondentów nie wykonała żadnych badań lekarskich pod kątem planowanej aktywności fizycznej (57%).
O czym zatem należy pamiętać podczas zimowych szaleństw, aby były bezpieczne?
Zimą możemy korzystać z wielu możliwości sportowych, tj. narciarstwo zjazdowe, biegowe, snowboard, hokej czy łyżwiarstwo. Wymienione sporty są związane z większą aktywnością dolnych partii ciała, a wszystko to istotnie zwiększa ryzyko poważnego urazu.
- Każdy sport niesie jednak ze sobą zwiększone ryzyko obrażeń, szczególnie podczas uprawiania sportów zimowych. Nie oznacza to, że dla bezpieczeństwa należy zrezygnować z przyjemności związanych z ich uprawianiem. Trzeba się do nich po prostu dobrze przygotować, a wtedy to ryzyko jest dużo mniejsze – mówi Robert Korzeniowski, menadżer programu "Medycyna dla Sportu i Aktywnych" grupy Lux Med.
Czy wiemy jak się przygotować?
Niestety, wg. raportu "Jak Polacy uprawiają sport" przeprowadzonego przez IQS, brak przygotowania do uprawiania sportu deklarują częściej mężczyźni niż kobiety (46% w porównaniu do 37%). Co więcej, zaledwie 3% osób uprawiających sport wykonało jakiekolwiek badania lekarskie pod kątem planowanej aktywności fizycznej. Z kolei tylko 4% ankietowanych odbyło konsultację z lekarzem lub fizjoterapeutą (3%).
Głównym sposobem unikania negatywnych efektów uprawiania sportu, jaki wskazali ankietowani, jest dbanie o odpowiednie nawodnienie organizmu (43%) oraz wykonanie rozgrzewki przed uprawianiem sportu (41%). Choć są to ważne elementy w trakcie sportowej aktywności, to nie jedyne, o których trzeba pamiętać.
Testy sprawnościowe i wydolnościowe
Raz na jakiś czas warto wykonać testy sprawnościowe czy wydolnościowe, które pozwolą określić kondycję naszego organizmu i wyznaczyć granice przeciążenia, których nie powinniśmy przekraczać. Może okazać się, że są sporty, które nie są dla nas wskazane albo powinniśmy się ich podejmować rzadziej.
- Zachowanie środków ostrożności, dobry sprzęt, ale i przygotowanie fizyczne oraz zdrowotne pomogą zminimalizować ryzyko wypadków i pozwolą w pełni cieszyć się zimą i wrócić z wypoczynku w dobrej kondycji. Dlatego warto cyklicznie przebadać serce, sprawdzić wydolność organizmu czy zakres ruchowy. Profilaktyka zdrowotna jest niezwykle ważna i nie powinniśmy jej bagatelizować – dodaje Robert Korzeniowski
blazej.o@bialystokonline.pl