Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Białymstoku poinformowała, że w ubiegłym roku, w Podlaskiem, odnotowano 19 przypadków zachorowań na sepsę pneumokokową. Jednocześnie inspektorzy wskazują, że wszystkie zachorowania były zachorowaniami sporadycznymi, tzn. nie zarejestrowano ognisk zakażeń przenoszonych w kontaktach bezpośrednich (z człowieka na człowieka).
Pneumokoki, podobnie jak i meningokoki, rozprzestrzeniają się drogą kropelkową podczas kaszlu i kichania (bezpośredni kontakt z chorym). Przy czym Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny w Warszawie podkreśla, że współczynnik zapadalności na inwazyjną chorobę pneumokokową na terenie Polski w ciągu ostatnich lat wzrasta.
Warto wiedzieć, że zgodnie z obowiązującym w naszym kraju Programem Szczepień Ochronnych dzieci urodzone po 31 grudnia 2016 roku objęte zostały bezpłatnymi szczepieniami przeciwko pneumokokom. Dzieci, które nie należą do grup ryzyka inwazyjnej choroby pneumokokowej, są szczepione w schemacie 2+1 (I i II dawka podane w odstępach 8-tygodniowych w pierwszym roku życia, III dawka w drugim roku życia, o ile producent szczepionki nie wskaże innego schematu uodpornienia), natomiast dzieci z grup ryzyka są szczepione zgodnie ze schematem 3+1 (chyba że producent szczepionki sugeruje inny schemat uodpornienia w danej grupie ryzyka i dla wieku dziecka).
Specjaliści tłumaczą też, że szczepienie przeciwko Streptococcus pneumoniae jest efektywną metodą zapobiegania chorobom pneumokokowym, takim jak zapalenie płuc, zakażenie ośrodkowego układu nerwowego, krwi (posocznica) czy ostre zapalenie ucha środkowego.
Natomiast Światowa Organizacji Zdrowia alarmuje, że zakażenia pneumokokowe to najczęstsza przyczyna zgonów. Z jej powodu umiera - rocznie, na całym świecie - ponad 1,6 mln dzieci poniżej 5. roku życia.
dorota.marianska@bialystokonline.pl