W Polsce statystycznie 3 osoby dziennie dowiadują się o zakażeniu. Jednak wielu Polaków uważa, że zakażenie HIV ich nie dotyczy. Tylko 9% z nas przynajmniej raz w życiu wykonało test w kierunku HIV. Tymczasem wiadomo, że wczesne wykrycie zakażenia daje szansę na szybkie rozpoczęcie leczenia, które przyczynia się do przedłużenia życia i poprawy jego jakości.
HIV przenosi się poprzez: krew, kontakty seksualne, z zakażonej matki na dziecko w czasie ciąży, porodu, karmienia piersią. Jeśli w Twoim życiu były ryzykowne zachowania, jeśli planujesz lub jesteś w ciąży, zrób test na HIV. Punkt anonimowego i bezpłatnego testowania w kierunku HIV znajduje się przy ul. św. Rocha 3, tel. 85 74-60-454; 74-26-361 (czynny jest w poniedziałki i środy w godz. 15.00- 17.30). Badanie w kierunku HIV można również wykonać w Punkcie Konsultacyjnym dla Zakażonych HIV i Chorych na AIDS przy Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym w Białymstoku, ul. Żurawia 14, 15-540 Białystok, codziennie w godz. 8.00-14.00.
- Brak zakażenia dziś, nie chroni przed zakażeniem HIV w przyszłości. Przestrzeganie kilku zasad bezpieczeństwa - unikanie przypadkowego seksu, używanie prezerwatyw, unikanie kontaktu z krwią - może zapobiec zakażeniu HIV oraz innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową - podkreśla Andrzej Jarosz, rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Białymstoku.
Realizowana kampania w zakresie profilaktyki HIV skierowana jest przede wszystkim do osób podejmujących ryzykowne zachowania seksualne. Ma uświadomić wszystkim odbiorcom, że ryzyko zakażenia HIV dotyczy każdego. Kampania ma zachęcać do podejmowania bezpieczniejszych kontaktów seksualnych i odpowiedzialności za zdrowie swoje i partnera. Przekaz będzie docierać poprzez mass media, emisję informacji o HIV/AIDS na monitorach LED w salonach fryzjerskich i kosmetycznych w Białymstoku, a także rozdawnictwo materiałów oświatowo-zdrowotnych oraz gadżetów z logo kampanii podczas imprez masowych.
anna.d@bialystokonline.pl